Yetiştirmesi En Kolay Kaktüs Çeşitleri

Kaktüs çeşitleri için şimdilerde altın çağını yaşıyor desek yanlış olmaz. İç mekânda yetiştirmeye en uygun 8 kaktüs türünden biri sizin için uygun olabilir.

Evde bitki yetiştirmenin dezavantajlarından biri, tropik bitkilerin sağlıklı yapılarını koruyabilmeleri için ortamı yeteri kadar nemli tutamamak olabilir; bu tür bitkilerin tam olarak gelişebilmesi için genellikle orman benzeri koşullar gerekir. Ancak bu, kaktüs meraklıları için bir sorun değil, çünkü çöl bitkisi olarak kaktüsler kuru havayı ve ortalama oda sıcaklığını severler.

Her ne kadar kaktüslerin sağlıklı yetişmesi için güneş gerekli olsa da pek çok kaktüs türü için günde üç saat güneş ışığı yeterlidir. Kuzey cepheli evlerde kaktüs yetiştirmek için de destekleyici, ek bir aydınlatma yardımcı olabilir. Koşullarından memnun bir kaktüs, mistik şekilleri, dikenli dokuları ve çiçekleri ile sizi şaşırtabilir. Yavaş büyümeleri ve bakımlarının kolaylığıyla ile aşağıdaki 8 popüler tür, iç mekânda kaktüs yetiştirmek isteyenlerin gözdesi olmaya aday.

En kolay yetişen kaktüs çeşitleri

1

Angel Wings Cactus: Melek kanadı kaktüsü

Opunta albispina kaktüsü (tavşan kulağı), kaynanadili kaktüs ailesinin bir üyesidir ancak üzerinde, keskin dikenler yerine eşit aralıklarda tüy kümeleri yetişir. Meksika kökenlidir, küçük saksılarda yaklaşık 61 cm civarında büyür ancak büyük saksılarda istenirse 1,5 metreye kadar büyüyebilirler. Tüm gün güneş alan bitkilerdeki solgun sarıçiçekleri, kırmızı yenilebilir meyveler takip eder.

Çok dayanıklı ve hızla gelişen bir kaktüs çeşididir. Minyatür, birbirine bağlantılı, oval gövdeler halinde gelişim gösterir. -5 dereceye kadar toprağı kuru ise soğuğa ve donlara dayanım gösterir. Çiçeklenmenin bol olması için, diğer pek çok süs bitkisinde olduğu gibi, bitki kış aylarını soğuk bir ortamda geçirmelidir. Bunun için ısıtmasız, bol ışık alan, kapalı bir balkon yeterlidir. Kışı ısıtmasız ama donlardan korunaklı geçiren bitki baharda bol ve canlı renklerde çiçeklenir.

Melek kanadı kaktüsü

2

Rat Tail Cactus: Sıçan kuyruğu kaktüsü

En fazla güneş alan pencerenizin önünde saksı yerleştirecek kadar büyük bir alan yoksa asılabilir bir saksıda Aporocactus flagelliformis kaktüsü, diğer adıyla sıçan kuyruğu kaktüsü yetiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bu çeşit Meksika’ya özgü bir çeşittir. Yerli halk kalp rahatsızlıkları için yaptıkları geleneksel ilaçlarda bu bitkinin canlı mor renkteki çiçeklerini kullanır. Hızlı büyüyen bu kaktüs için büyükçe bir asılabilir saksı tercih edin ki kalın sapları yaklaşık 90 cm’ye kadar sürebilsin.

Sıçan kuyruğu kaktüsü

3

African Milk Tree: Afrika süt ağacı kaktüsü

Euphorbia trigona, her yetiştiricinin kendisini uzmanmış gibi hissedebileceği kadar yetiştirmesi kolay kaktüs türlerinden bir tanesi. Katedral bitkisi olarak da bilinen bu kaktüs türü yaklaşık 2,5 metreye kadar uzayabilir ancak yavaş büyür ve kapalı alanda yaklaşık 1,5 metreden fazla uzaması çok da olası değildir.

Çıkıntılı köklerin üzerindeki dikenlerin arasında küçük yeşil yapraklar yetişir ve eğer rubra çeşidini ekerseniz yapraklar kırmızımsı mor olur. Bu bitkileri iyi direnajlı bir toprağa ekin ve ayda iki kere sulayın; böylece Afrika süt ağacı kaktüsünüz on yıllar boyunca yaşayabilir.

Afrika süt ağacı kaktüsü

4

Saguaro Cactus: Saguaro kaktüsü

Kuzey Amerika’nın en karakteristik kaktüsüdür. Sonoran çölünü ziyaret eden biri, araziye yayılmış olan yaklaşık 13 metre uzunluğundaki saguara kaktüslerinin görüntüsünü kolay kolay unutamaz. Bu görkemli bitkiler 2 yüzyıl yaşayabilir ve çiçeklenmesi 40 yıl alabilir.

Yavaş büyüyen bir tür olduğu için iç mekânlarda da uzun yıllar boyunca yetiştirilmesini mümkün kılar. Saguaro kaktüsünüzün mümkün olduğunca ışık almasına dikkat edin ve ihtiyatlı davranarak su verin; ayda bir kere sulayın.

Saguaro kaktüsü

5

Old Lady Cactus: Yaşlı kadın kaktüsü

Bu tür, adından da anlaşılacağı üzere kişilik dolu bir tür. Mammillaria hahniana, beyaz tüyler ve dikenler içeren yaklaşık 26 cm büyüklüğünde alanlı küçük öbekler oluşturur. Sağlıklı olanları üst kısımda, taca benzeyen ve pembe çiçeklerden oluşan bir hale içerebilir. Bu kaktüsü kumlu bir ekim toprağına ekin ve haftada bir, kışında ayda bir sulayın.

Yaşlı kadın kaktüsü

6

Bishop’s Cap: Papaz Takkesi Kaktüsü

Astrophytum ornatum’un basit ve ince şekli, dekoratif bir çakıl malçında, dayanıklı bir seramik saksıda çarpıcı görünebilir. Sert dikenler bitkinin 30-60 cm yüksekliğe erişebilen çıkıntılı alanlarını sıkıca sarar.

Bu tür, genellikle hastalık gibi görünebilecek beyaz, ağarmış bir tabaka geliştirebilir ancak bu tabaka aslında bitkinin güneşten korunmak için geliştirdiği savunma mekanizmasıdır. Eğer sarı çiçeklerin büyümesini görmek istiyorsanız seyrek bir sulama yapmanız ve bol bol sıcak, güneşli ortam sağlamanız gerekir.

Papaz Takkesi Kaktüsü

7

Christmas Cactus: Noel kaktüsü/yılbaşı çiçeği

Schlumbergera, pürüzsüz dilimli yaprakları ve yumuşak yuvarlak dikenleriyle esasen kaktüs ailesinin güzel, dikensiz bir üyesidir. Boru biçimli çiçekler kırmızı, pembe, turuncu ve beyaz renklerde çıkabilir. Ağaç dallarında yuvalanmış konuk bitkiler olarak yaşadıkları Brezilya yağmur ormanlarından geldikleri için bu kaktüs türü, normal kaktüslerden farklı bir bakım ister. Filtrelenmiş ışık verilmeli ve ölçülü sulama yapılmalı.

Noel kaktüsü/yılbaşı çiçeği

8

Barrel Cactus: Varil kaktüsü

Ferocactus türü, sulu ve yenilebilir olan özünü koruyan, uzun, sert dikenlerle kaplı olduğu için adı gibi sert olan bir kaktüstür. Varil kaktüsü uzun yıllar yaşayabilir ve açık havada yetiştirildiğinde, en çok 2,5 metre yüksekliğe ulaşır. Bir ev bitkisi olarak varil kaktüsü, sağlayabileceğiniz kadar güneşe, gevşek ve kumlu ekim toprağıyla birlikte sınırlı sulamaya ihtiyaç duyar.

Varil kaktüsü


Kaktüs çeşitleri hakkında En Kolay ve En Zor Yetişen Sukkulent Türleri başlıklı yazımızı da mutlaka okuyun