Teraryum Bitkileri Nasıl Yetiştirilir?

Teraryum bitkileri yetiştirmek hem dekoratif hem de çok keyifli. Siz de birkaç adımda ev veya ofisinizde kolayca teraryumda bitki yetiştirebilirsiniz.

Kavanoz ya da akvaryum gibi kapalı bir alanda bitki yetiştirmeyi sağlayan teraryum ilk olarak 1830’larda Londra’da yaşayan Dr. Nathaniel Ward tarafından kullanıldı. Yüksek nem ihtiyacı nedeniyle normal koşullarda evde bakılamayacak tropik bitkilerin bile yetiştirilmesini sağlayan teraryumlar, dekoratif olarak da şık bir görünüme sahip. Üstelik yalnızca birkaç adımda teraryum yapmak mümkün.

Teraryum bitkileri nasıl yetiştirilir?

  1. Öncelikle, bir kavanoz veya akvaryum gibi cam eşyalar alınarak özenle temizleniyor.
  2. Kabın içine küçük çakıl taşları dökülüyor. Altta kalan bu taşlar sayesinde, tabanda biriken su neme çevrilerek toprak için temel oluşturuyor ve köklerin çürümesini önlüyor.
  3. Çakıl taşlarının üstüne, küçük parçalardan oluşan kömür ekleniyor. Kömürler, teraryum içindeki zararlı maddeleri kendi bünyesinde soğurarak, teraryumun canlı kalmasını sağlıyor.
  4. Kömürün üzerine filtre görevi görecek spanghum eklenerek üzerine torf dökülüyor. Böylelikle bitkilerin yetiştirilmesi için uygun ortam sağlanmış oluyor.

Teraryum Bitkileri

Teraryum bitkileri, bitkilerin nemi seven ve yavaş gelişim gösteren minyatür bitkiler olması gerek. Fitonyalar, arapsaçı, küçük eğrelti otları, minyatür menekşeler teraryum için ideal bitkilerden bazıları.

Bitkiler yerleştirildikten sonra üzerlerine birkaç kez su püskürtülerek teraryumun kapağı kapatılıyor. Ardından da doğrudan güneş ışığı almayan ancak aydınlık bir ortama konuluyor. Nem oranı çakıl taşları yardımıyla gözlenerek, azaldığı takdirde tekrar su püskürtülüyor. Böylelikle hem bahçeniz hem de eviniz için oldukça şık minyatür bahçeniz hazır hale geliyor.