Sonbaharda Çim Bakımı: Sonbaharda Çim Bakımı Üzerine İpuçları

Sonbaharda çim bakımı yaz boyu yıpranan çimleriniz için büyük önem taşır. Çimler için özellikle sulama ve gübrelemeden oluşan bakım ipuçlarına göz atın.

Sonbaharda çimleriniz güçlü kökler geliştirmesi ve bir enerji rezervi inşa etmesi için bakıma ihtiyaç duyar. Çimler için özellikle sulama ve gübrelemeden oluşan bakım ipuçlarına göz atın.

Tüm yaz boyunca çimleriniz ailecek yaptığınız etkinliklere eşlik etti ancak artık sonbahar geldi. Şimdi çimlerinizin harika görünmeye devam edebilmesi için biraz yardıma ihtiyacı var. Sonbaharda çim bakımı hakkında detaylı bilgiyi ve ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sonbaharda çim bakımı nasıl yapılır?

Çimler için sonbahar bakımı bahçenizin güzelliğini korumak için son derece önemli. Çim için yaz boyunca uyguladığınız kültürel bakımı hem yeni mevsime uyum sağlayabilmek hem de çimlerin ihtiyacını karşılayabilmek için değiştirmeniz gerekiyor. İşte sonbaharda çim bakımı için ihtiyacınız olan ip uçlarından bazıları:

Sulama: Çimleriniz için sonbahar bakımında sulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Geride bıraktığınız kuru ve sıcak yazla çimlerinizin daha az suya ihtiyacı var. Sonbahar çimleri için bakımın gerekli bir parçası olarak sulamayı dengelerken sulamayı aniden kesmeyin. Eğer bulunduğunuz yer haftada en az 2,5 cm yağış almıyorsa, tüm kış boyunca az da olsa sulama yapmanız gerekir.

Biçme: Biçmeye devam edin. Çocukların okula dönme zamanı geldiğinde çimlerinizi biçmeyi bırakabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Çimler uzadığı müddetçe biçmeye devam etmeniz gerekiyor. Kış-biçmesinden önce serin mevsim otlarını 6 cm’ye kadar sıcak-mevsim çimlerini ise 3-5 cm’ye kadar biçin. Bu, sonbaharda çim bakımının önemli bir parçasıdır.

Yaprakları malçlama: Sonbaharda çimlere düşen ağaç yaprakları çimlerinizi havasız bırakabilir. Ancak bunları tırmıklamak ya da yakmak da gerekli değildir. Sonbahar bakımı sırasında bu yaprakları bir malçlama aletiyle küçük parçalara bölmek yeterlidir. Bu parçaları çimlerin üzerinde bırakmanız çimlerinizin kış boyunca korunmasına ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Gübreleme: Eğer soğuk iklim çiminiz varsa, sonbahar çim bakımınız beslemeyi de içerir. Sıcak iklim çimleri bahara kadar beslemeye ihtiyaç duymaz. Yavaş salınımlı ve tanecikli bir besleme ürünü kullandığınızdan emin olun. Bahçe eldivenlerinizi kullanın ve doğru miktarda ürünü çimin üzerine eşit miktarda serpin. Eğer birkaç gün içinde yağmur yağmazsa alanı iyice sulayın. Çimlerinizin için uygun gübreyi seçin

Ekim: Eğer soğuk-mevsim çiminiz yer yer seyrek ve kelleşmiş görünüyorsa toprak halen tohumları çimlendirebilecek düzeyde sıcak olduğu için sonbahar bakımınız kapsamında yeniden ekim yapabilirsiniz. Müdahale gereken alanlar için uygun olan çim tohumunu kullanın ve yeni çimler için önerilen oranın yaklaşık yarısı kadar tohum ekin. Sıcak mevsim çimlerini bahar zamanında yenileyin; bu işlemi çimlerinizi sonbahar bakımı kapsamında yapmayın. Çimlerinizi onarmak için size uygun tohumları seçin