Sarmaşık ve Benzeri Bitkiler Evlerin Dış Cephesine Zarar Verir mi?

Evinizin dış cephesinin sarmaşıklarla ya da duvar örücü bitkilerle bezeli olmasını istiyor, ancak sarmaşığın evinize zarar vereceğini düşünüyorsanız bu olumsuz fikri tekrar gözden geçirin.

Yaygın kanı, sarmaşık ve benzeri bitkilerin evlerin dış cephelerine zarar vereceği görüşünde birleşir. Ancak bu kanıyı çürütecek yeni araştırmaları göz ardı etmemek gerek. Peyzaj Mimarı Kim Hoyt ve Oxford Üniversitesi tarafından hazırlanan 2010 tarihli bir rapora göre; sarmaşıkların dış cepheye vereceği zarar evinizin nerede olduğuna, sarmaşığın hangi cepheye tırmandığına ve dış cephenin hangi malzemeden yapılmış olduğuna bağlı olarak değişiyor.

Hoyt, müşterilerine güneş ışığını iyi alan duvarlarda yetişiyorsa, sarmaşığın yapıda bir soruna yol açmayacağını söylüyor. Sarmaşık, asma gibi tırmanıcı bitkiler daha çok ahşap kaplamalı duvarlarda ve nemli iklimlerde sorunlara yol açıyor. Bu bitkiler ahşap yüzeylerde nemi hapsederek dış cephenin çürümesine neden olabiliyor.

Ancak doğru malzemeye sahip ve iyi güneş alan binalarda sarmaşık benzeri bitkiler yapıya büyülü ve romantik bir etki katmakla kalmayıp yapının korunmasına da yardımcı oluyor. Hoyt’a göre bitkiler dona, yüksek ısı ve soğuğa, ıslanma ve kurumaya karşı da yapıyı koruyabiliyor. Yani sarmaşık ve türevleri adeta yapının duvarlarında bir mikroklima etkisi yaratabiliyor.

Evinizin yalnızca duvarlarını değil balkon veya pencereleri gösterişli sarmaşık türü çiçeklerle de donatabilirsiniz.

En nihayetince evinizin dış cephe malzemesinin ya da konumunun sarmaşık için uygun olmadığını düşünüyorsanız bu büyülü görüntüden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bunun için de çözümler var. Evinizin dış cephesine yakın hizaya bir çerçeve ya da metal bir armatür yerleştirip bitkilerin bu alanı sarmasını sağlayabilir, evinizin dış cephesini sarmaşıklarla donanmış gibi gösterebilirsiniz.