Sarkan Saksı Çiçekleri Yetiştirmek İçin 9 Öneri

Sarkan saksı çiçekleri bulunduğu ortamda harika bir görünüm oluşturur. Ancak askıda yetiştireceğiniz çiçeği doğru seçmek bu muhteşem görünümü elde etmek için en önemli kriter. Öyleyse askılı saksılarda yetiştirebileceğiniz en güzel 9 çiçek listemizi incelemenin tam zamanı.

Sarkan saksı çiçekleri

9

Petunya

Petunyalar askılı, sepet tipi saksılarda büyümek için en iyi çiçeklerden biridir. Dünyada 35 farklı tür petunya bulunuyor. Aslında bu zengin çeşitlilik de petunyaların karakteristik özellikleri arasında sayılabilir. Farklı şekil ve boyutlarda, tek (yalın kat) ya da çift kat gibi farklı biçimlerde açan petunyalar sayısız renk ve dokuya sahiptir. Dolayısı ile bu büyük zenginlik içince siz de askıda bir petunya yerleştirmekte zorlanmayacaksınız.

Askıda yetiştirilmeye uygun olan petunyalar rahat büyümek için bol miktarda ışık isterler ve haftada bir sulamak petunyalar için yeterlidir. Yaz boyunca tekrar tekrar çiçeklenen petunyaların renklileri açık havada güzel koku da yayarlar.

sarkan saksı çiçekleri

8

Tatlı alisyum

Tatlı alisyum, küçük kümeler halinde minik çiçekler açan yıllık bir bitkidir. Minik tatlı alisyum çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı, mor, sarı veya mor renklerde açabilirler. Tatlı alisyumlar da çiçekler dünyasının hoş kokulu türlerindendir. Sınırlarda, kaya bahçelerinde, konteynerlerde ve asılı sepetlerde iyi yetişir.

Tatlı alisyumun sağlıklı gelişmesi için toprağın iyi drene edilmesi gerekir. Tohumları ektikten sonra, tam güneş ışığı alan sepete asın. Tatlı alisyum bitkisinin büyümesi için iyi ışık alması çok önemlidir. Kuru havalarda da iyi sulanmalıdır. Güzel, minik çiçekler küçük kümeler halinde yaz boyunca ortaya çıkar. Hoş kokulu, güzel tatlı alisyum çiçekleri çiçek buketleri yapmak için de idealdir.

sarkan saksı çiçekleri

7

Thunbergia alata (Kara gözlü Susan asma)

Thunbergia alata çok yıllık tırmanıcı bir bitkidir. Çiçeklenen bitki beş yapraktan oluşur ve ortasında belirgin bir siyah nokta bulunur. Yapraklar turuncu, kırmızı, kırmızı-turuncu, beyaz ve parlak sarı renklerde olabilir. Thunbergia bahçelerde gösterişli bir etki yaratır, sepet tipi ya da diğer askılı saksılarda gayet güzel yetişir.

Thunbergia yetiştirirken yetiştireceğiniz askılı saksıyı iyi direne etmek önemlidir. Bu çiçek bol güneş alan yere asılmalıdır. Büyüme mevsimi boyunca düzenli sulama şarttır. Çiçek yaz başlarında tekrar tekrar çiçek açar.

sarkan saksı çiçekleri

6

Klamatis sarmaşığı (Clematis / Yaban asması)

Klamatis, kırmızı, mor, mavi, sarı ve beyaz gösterişli çiçek açan popüler bir sarmaşıktır. Dünyada 300 çeşidi vardır. Tırmanıcı bir tür olan klamatisler, asılı sepetlerde çiçekleri ile büyüleyicidir.

Yetiştireceğiniz sepet güneşli bir yere asılmalıdır. Düzenli sulama, klamatis bitkisinin sağlıklı büyümesi için önemlidir. Yaz boyunca ve erken sonbaharda çiçek açar.

sarkan saksı çiçekleri

5

Küpe çiçeği (Fuchsias)

Küpe çiçeği dünyanın en iyi asılı sepet çiçeklerinden biridir. Bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirmek için pek çok çeşitli küpe çiçeğine ulaşabilirsiniz. Farklı şekil ve büyüklükte, tek ve iki renkli küpe çiçekleri saksılarda göz alıcı bir etki oluşturur. Tam çiçeklenme sırasında, renkli küpe çiçekleri sepetten aşağı sarkacak, görsel bir cümbüş oluşturacaktır.

Küpe çiçekleri nemli toprakta yetiştirilmelidir. Bu bitki çok sıcaktan ve dondan kolay etkilenir. Bitkiyi iki haftada bir gübrelemek iyi sonuç verir. Tür ve iklime bağlı olarak küpe çiçeklerinin çiçeklenme süresi değişebilir. Normal şartlarda mart ve nisan arasında çiçek açarlar. Sıcak iklimlerde her gün hatta günde iki kere sulamak gerekebilir.

sarkan saksı çiçekleri

4

Sardunya

Sardunya, farklı boyut ve şekillerde çiçek açan son derece popüler bir çiçektir. Tek veya çift sardunya çiçekleri pembe, mavi, beyaz, turuncu, kırmızı ve mor renklerde gelir. Sardunya genellikle sepetlerde asılarak yetiştirilir. Ayrıca yatak ve sınırlarda da çok iyi şekilde büyür.

Sardunya bitkilerini yetiştirmek için en iyi mevsim bahardır. İlk başta iyi drene edilmiş bir toprakla bir sepet doldurun ve kesimleri ekin. Ardından bitkiyi tam güneş alan bir yere asın. Sardunyanın büyümesi sırasında gübreleme önemlidir. Çiçeklenme mevsimi türler arasında değişir. Ancak, sardunya bitkilerinin çoğu bahardan itibaren sonbahar boyunca çiçek açar.

sarkan saksı çiçekleri

3

Ağaç minesi (lantana)

Sayısız renkle olabilen, ağaç minesi dünyanın en kibar ve güzel çiçeklerinden biridir. 150 farklı çeşidi vardır. Çiçeklenme döneminde bitki pembe, sarı, lila, beyaz ve turuncu da dâhil olmak üzere çeşitli renklerde harika küçük kümeler oluşturur. Tek bir bitkide farklı renkli çiçeklerin küçük kümelerini görebilirsiniz. Bitkinin bu yapısı onu askılı saksılara yerleştirmeniz için güzel bir nedendir.

Ağaç minelerini yetiştirmek kolaydır. Dikimden sonra sepeti sıcak ve güneşli bir noktaya asmak ve büyüme aşamasında sık sulamak önemlidir. Yaz boyunca ve sonbaharda ağaç mineleri çiçeklenmeye devam eder.

sarkan saksı çiçekleri

2

Begonya

Begonya, askılı ya da diğer saksı tiplerinde iyi yetişir. Büyümesi ve bakımı kolay bir bitkidir. Dünyada 1500’ün üzerinde farklı begonvil vardır. Türlere bağlı olarak, çiçeklerin büyüklüğü ve görünümü de değişir. Güzel begonya çiçekleri kırmızı, beyaz, pembe, sarı, bronz ve gri de dahil olmak üzere çeşitli renklerde açar.

Tohumları dikmek için iyi drene edilmiş, verimli topraklar seçmek gerekir. Bu bitkinin tam gün ışığı alan yerde yetiştirilmesi önemlidir. Renkli çiçekler ilkbaharın sonlarından erken sonbaharda açarlar.

sarkan saksı çiçekleri

2

Lobelya (Kardinal çiçeği)

Lobelya sarkan saksı çiçeklerinin en gösterişlisi ve yetiştirilmesi en kolay olanıdır. Dünyada yaklaşık 350-400 çeşit lobelya vardır. Narin lobelya çiçekleri, mavi, mor, sarı, beyaz, pembe ve kırmızı dahil olmak üzere çeşitli renklerde açılır. Fakat mavi ve menekşe renkli lobelyalar bu tür içinde en göze çarpan çeşitlerdir. Bu güzel bitki bahçe sınırları ve asma sepetleri için mükemmel bir seçim olabilir.

Lobelya bitkileri tohumdan yetiştirilir. Zengin, ıslak topraklarda en iyi performansı gösterir. Bitkinin kısmi güneş alması yeterlidir. Renkli, tüp şekilli çiçekler yaz mevsiminden donların başlamasına kadar açmaya devam eder.

sarkan saksı çiçekleri

Ana görsel haber amaçlı kaynak: / Shutterstock.com