Saman balyasında sebze yetiştirme keyfi

Saman balyası üzerinde çiçek, hatta sebze yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bahçeler için dekoratif, aynı zamanda çevreci olan bu yöntemi vakit kaybetmeden deneyin.

Siz de bahçenizde yeni deneyimler yaşamaya açıksanız saman balyasında sebze yetiştirmek size göre olabilir. Saman balyasında yetiştirdiğiniz sebzelerle ailenizi besleyebilir, balyaların bahçeye kattığı doğal görünümü diğer bahçe severlerle paylaşabilirsiniz.

Saman balyasında yetiştiricilik yapmaya başlamadan önce doğru balya seçtiğinizden emin olun. Balyanın kuru otlardan değil samandan yapılmış olması önemli. Çünkü kuru ot balyaları, içinde yabancı otlara neden olacak tohumları da barındırır.

İki balyayı birbirinden rengine bakarak da ayrıt edebilirsiniz. Kuru ot balyaları genelde yeşilken, saman balyaları daha çok altın sarısıdır. Saman balyaları, fidanlık ve bahçecilik mağazalarında bulunabilir.

Saman balyası üzerinde sebze yetiştirmek istiyorsanız, beslenmek istenen kişi sayısı başına 5 balya kullanılabilir. Yaklaşık 15 balya, hatırı sayılır büyüklükte bir toprak bahçesi ile aynı oranda bitki yetiştirmeye olanak tanıyor.

İşe başlarken bir emici hortuma ve balya başına 2,5 bardak herbisitsiz, en az yüzde 20 oranında azot içeren çim gübresine ihtiyaç duyabilirsiniz.  Eğer organik bir yol izlemek istiyorsanız da balya başına yaklaşık 1,5 kilogram kan unu kullanabilirsiniz.

Balyanın olgunlaştırılması

Ekimden önce saman balyalarını 10 -12 gün arasında olgunlaşmaya bırakmak gerekiyor. Öncelikle onları bahçe zeminine istediğiniz biçimde yatırın. Uç uca gelecek şekilde art arda yerleştirin ve yan taraflarına çevirin.

Her geçen gün balya üzerinde kullandığınız gübrenin bir kısmını serpin ve sprey hortumu yardımıyla balyaları sulayın. Bunu yaparken kullanılan suyun balyanın altından çıkacak yeterlilikte olmasına da dikkat etmelisiniz. Balya gübrelemediğiniz zamanlarda ise günde bir kez yeterli miktarda sulamaya devam edin. 12. güne geldiğinizde normalde yaptığınız şekilde bitkileri aralık bırakarak balyaların tepesine ve kenarlarına tohum/ fide ekmeye hazır olmalısınız. Tohum ekiyorsanız da balyaların üzerinde 2 ila 5 cm arasında saksı toprağı yerleştirmenizde fayda var.

Bakım

Bakıma fazla ihtiyaç duyulmasa da sıcak zamanlarda balyaların her gün emici hortum ya da balyanın ortasında yer alacak damla sulama sistemiyle sulanması tavsiye ediliyor. Çitler domates, fasulye ya da tırmanan bitkiler için gerekli.  Bunun yanında gece sıcaklığın 30 derecenin altına düşmesi ihtimaline karşı balyalar bir muşamba yardımıyla örtülmeli. Çoğu zaman bir balyayı iki kez art arda kullanabilirsiniz ancak bunun ardından gelecek baharda kompost olarak kullanılmak üzere istiflenmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.yahoo.com/news/bad-soil-no-soil-plant-straw-bales-instead-172014019.html?ref=gs