Saksıda Yetiştirilebilen 8 Meyve Türü

Meyve yetiştirmek istiyor ancak bahçem yok diye üzülüyorsanız size iyi bir haberimiz var. İşte saksıda rahatlıkla yetiştirilebileceğiniz 8 meyve türü.

Saksıda Yetiştirilebilen Meyve Türleri

Çilek

Saksılarda çilek yetiştirmek aslında oldukça kolay. Küçük saksılarda üretmeye imkân tanıyan en iyi meyvelerden biri olan çilekler, küçük bir balkon için gayet ideal bir tercih olacaktır. Balkonunuza asacağınız sepetlerde, seramik saksılarda ve küçük kaplarda yetiştirebileceğiniz çilekleri 20-30 cm aralıklarla dikmenizi öneririz.

Acai üzümü

Sağlık açısından önemli faydaları olduğu için ve çok nadir bulunması nedeniyle acai üzümünün fiyatları oldukça pahalı. Ancak bu üzümleri saksıda yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Sadece cüce acai türünü yetiştirebileceğiniz ürünlerin boyu toprak saksılarda 7 ila 9 metre arasında değişiyor. Olgunlaşması ve meyve vermesi ise 3 yılı buluyor. Dolayısıyla biraz zamana ve geniş bir alanla büyük saksılara ihtiyacınız olacak.

Ahududu

Eğer saksıda ahududu yetiştirmeye meraklıysanız, işe içi tamamen verimli toprakla doldurulmuş bir kap hazırlayarak başlayabilirsiniz. Tabii bitkilerin güneş ışığına erişebildiğinden de emin olun. 60 cm çapındaki bir saksıda 6 adet ahududu bitkisini rahat bir şekilde dikebilirsiniz. Böylelikle toprağın besin kaynaklarını zorlamamasına yardımcı olursunuz. Ayrıca tatlı meyvelerin olgunlaşması için potas gübresi kullanmanız gerekirken, toprağı sulayarak her zaman hafif nemli tutmayı da unutmayın.

Böğürtlen

Saksıda böğürtlen yetiştirmek hem eğlenceli hem de kârlı bir iş olabilir. İhtiyacınız olan şeyler; sadece bir saksı, böğürtlen fidanı, toprak, bitkiyi desteklemek için birkaç kazık ve drenajı arttırmak için kırık saksı parçaları. Kırık saksı parçalarını kabın en altına yerleştirmekle başlayın ve üstüne organik madde açısından zengin toprak ekleyin. Daha sonra böğürtlen fidanını saksıya koyun ve sulayın. Destek kazıkları böğürtlenin olgunlaşmasından sonra devreye girecek. Bunların kullanılmasının nedeni, özellikle çiçeklenme ve meyve gelişimi sırasında böğürtlen fidanının uzun ve ince dallar üretmesi.

Saksıda Yetiştirilebilen Meyveler

Yaban mersini

Saksılarda yetiştirmek için iyi bir meyve türü arıyorsanız, yaban mersini mutlaka listenizde olmalı. Biraz yer kaplayabilmelerine rağmen yaban mersinleri, çoğu bahçe meyvelerinden daha uzun süre dayanır. Ayrıca doğru bilgi ve yöntemlerde onları gayet küçük alanlarda da üretebilirsiniz. Saksıda yaban mersini yetiştirmenin ana faydası, toprağın pH seviyesini düşük miktarda tutmanızı kolaylaştırması denilebilir. Sulama ve bol miktarda güneş ışığı ile bitkinin verimli ve doğru bir şekilde büyümesini sağlayarak güzel ve lezzetli yaban mersinleri elde edebilirsiniz.

Dut

Kısa raf ömürleri nedeniyle market ve pazarlardan çabucak kaybolan dutları, saksı ve toprak kaplarda yetiştirmek gerçekten iyi bir fikir olabilir. Neyse ki kolayca saksıda dut üretmeyi öğrenebilirsiniz. Güneş ışığı, sulama ve doğru toprak dut yetiştirmenin anahtar maddeleridir.

Kuş üzümü

Kuş üzümü, saksıda en verimli halde yetiştirilebilen meyveler arasında. Tatlı aroması ve C vitamini açısından zenginliği onların değerli olmasının tam da nedeni. Kuş üzümü üretmek için büyük bir saksıya ihtiyacınız olacak. Çok çeşitli topraklarda iyi performans gösterebilir ancak nem tutabilen ve zengin besinli bir tür tercih sebebi olabilir. Saksıyı bol güneş alan bir yere koymayı da unutmamanız gerek. Ayrıca soğuk havanın bitkinin verimini düşürdüğünü not etmelisiniz. Bu nedenle birkaç koruyucu önlem aldığınızdan emin olun.

Bektaşi üzümü

Saksıda Bektaşi üzümü yetiştirmek, kuş üzümüne çok benzer. Kökleri çok sık olduğu için derin ve ortadan biraz daha büyük bir saksıya ihtiyacınız var. Ancak boyları asla 5 metrenin üzerine çıkmaz. Yetiştirmek için Avrupa ya da Amerika fidanlarından birini seçebilirsiniz. İlk olanı daha verimli ve güneşe toleranslı saksıda yetiştirmek için daha uygun. Ayrıca daha küçük boyutlu ve diğerine göre daha lezzetli.