Saksıda biber nasıl yetiştirilir?

Saksıda biber nasıl yetiştirilir? Eğer sıcak havanın etkili olduğu iklim şartları altında yaşıyorsanız, saksıda biber yetiştirmek gayet kolay ve eğlenceli. Yeterli alanınız yoksa bir saksı, başlangıçta gayet iş görebilir.

Saksıda biber yetiştirme teknikleri

  1. Biberler, saksıda sebze yetiştirmek için gerçekten iyi bir fikir. Biraz biber tohumu ya da fidesi bulduğunuzda, tahmin ettiğiniz gibi yapmanız gereken tek şey bir saksı bulmak. Yalnız uygun bir kap ararken, en az 25 cm derinliğinde ve genişliğinde olmasına dikkat edin. Bu büyüklükte bir saksı, olgunluğa ulaşmış 2 ya da 3 biber fidesi için yeterli olacak. Saksıların altındaki boşaltım delikleri ise kesinlikle işinize yarayacak.
  2. Biber fideleriniz ve saksınız hazırsa diğer bölüme geçmeye hazırsınız demektir. Ancak fide yerine biber tohumlarını tercih ettiyseniz, bitki gelişimi için bazı karışım ve maddelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Basit bir giriş için tohumları ve bitki besinlerini toprakla birlikte saksıya yerleştirin. Tabii bu arada tohumları toprağın en az 3 cm altına koyduğunuzdan emin olun. Tohumlar hava koşullarına ve tohum kalitesine bağlı olarak 1 ya da 3 hafta içinde çimlenecektir. Filizlenen biberlerin yaprak oluşumu başladığı zaman ise fideleri artık daha büyük bir bir kaba almanın zamanı da gelmiş demektir.
  3. Biberlerinizi geniş bir kaba aldıktan sonra geriye sadece birkaç nokta kalıyor. Saksının konumu, bilmeniz gereken ilk kural! Biberler güneşi sever, onları günün en az 6 saati güneş gören bir alanda tutun. Verimli bir toprak, mutlu ve sağlıklı biberler için bir diğer anahtar.

    İyi drene edilmiş, gevşek ve bereketleri toprak karışımlarını tercih edin. Ayrıca toprağı hazırlarken bitkinin hastalanmasını önleyecek birkaç tedbir almanızda da fayda var. Sulama ise yine son derece önemli. Toprak asla kurumamalı, biberler günlük olarak sulanmalı ancak dozu da kaçırılmamalı. Aksi takdirde bitki kökleri çürüyebilir.

  4. Artık biberleriniz büyümeye başladığına göre, geriye sadece küçük tesisinizi yönetmek kalıyor. Toprağı her 2 haftada bir gübrelemek, yapmanız gereken ilk şey. Eğer biberleriniz erkenden çiçek açmaya başlamışsa, kuruyan başları temizlemek de iyi bir davranış olacak.
  5. Ve sonunda hasat zamanı! Balkonunuzda ya da güneş alan pencerenizin önünde yetişen biberleriniz lezzetli bir akşam yemeğine dâhil olmak için bekliyorlar.