Saksı ve Bahçe Bitkileri İçin Bitki Besleme Önerileri

Bitki besleme önerilerimiz ile ev ya da bahçe ortamında yetiştirdiğiniz bitkilerin gelişimini hızlandırarak bulunduğunuz ortama renk katın.

Bahçe veya saksıda yetiştirdiğiniz bitkilerinizin sağlıklı büyümesi, uzun süre yeşil ve çiçekli kalması için onları bitki besinleri ile desteklemek gerekiyor.

Yaşamamız için gerekli olan besinleri kullanmak; sağlıklı, keyifli bir hayat için çok önemli. Bunu biliyor ve beslenmemize çok dikkat ediyoruz. Peki, can dostlarımız ‘bitkilerimizin’ sırası geldiğinde besinlerini seçerken de yeterli dikkati gösteriyor muyuz?

Profesyonel yetiştiriciler, para kazanabilmek için bitki beslemede kullandıkları ürünlere dikkat etmek zorundalar; bunu hepimiz biliyor veya kolayca anlıyoruz. Fakat evinde, balkonunda, bahçesinde zevk için bitki yetiştirenler beslenme konusuna ne kadar dikkat ediyorlar? Sektördeki 20 seneyi aşkın tecrübeme dayanarak ezici bir çoğunluk için ‘sadece su ve toprağın bitki yetiştirmeye yettiği’ düşüncesinin yetiştiriciler arasında hâkim olduğunu söyleyebilirim. Oysa özellikle saksı içinde yetiştirilen bitkiler, belli bir süre sonra ortamdaki besinleri tüketir, bitirir ve sonrasında gelsin sararmalar, yaprak dökmeler, bozulmalar ve nihayetinde ölüm! Sararmalar başladıktan sonra bitkiyi tekrar sağlığına kavuşturmak tahmin edebileceğiniz gibi çok daha zordur. Maalesef çoğunlukla ufak müdahaleler ile oluşmasını engelleyebileceğimiz bir sorun için ancak o sorun ortaya çıktıktan sonra çare aramaya başlarız ve genellikle de çok geç kalırız!

Bitki besleme önerileri

Bitkileri dengeli beslemek için aşağıdaki temel bilgileri göz önüne almanız büyük oranda olası sorunları engellemeye yeterli olacaktır.

bitki besleme

Çiçekleri için yetiştirilen bitkiler:

Örneğin; sardunya, petunya, camgüzeli, menekşe… Beslemede genel olarak daha bol ve daha güzel çiçek açmaları için azot (N) oranı düşük, fosfor (P2O5) ve potasyum (K20) oranları yüksek kompoze gübreler tercih edilmelidir.

Ancak, asidik ortamdan hoşlanan bitkiler için (örneğin açelya, rododendron, ortanca, gardenya, vb.) yüksek oranda fosfor ve potasyum yanında demir (Fe) takviyesi de gerekir. Bitkilerin demiri kullanmaları için ise yetiştirme ortamının yani toprağın asidik olması (pH 5 ila 6,5 aralığı) sağlanmalıdır. Bu amaçla pH’ı ayarlanmış özel saksı toprağı veya torf kullanılmalıdır; ayrıca kullandığımız sulama suyunun pH’ına da dikkat etmemiz gerekir; aksi halde belli bir süre sonra toprağın pH’ı kaçınılmaz bir şekilde yükselecek ve bu tip bitkilere kötü etki yapacaktır.

Yaprakları için yetiştirilen bitkiler:

Örneğin; ficus, yuka, dracena… Güzel, parlak ve sağlıklı yapraklar elde edebilmek ve bunu sürdürebilmek için azot (N) oranı yüksek kompoze gübreler kullanılmalıdır.

Farklı özellikleri için yetiştirilen bitkiler:

Örneğin kaktüsler, orkideler, güller… Bu bitkilerin her birinin farklı dönemlerde farklı ihtiyaçları vardır. Yetiştiricilikte başarılı olabilmek için azot, fosfor ve potas gibi temel besin maddelerinin yanında bitkinin değişik dönemlerde, yıldan yıla farklılık gösteren ihtiyaçlarına göre belirlenen diğer yardımcı besin maddelerinin de sağlanması gerekir.

Zevk bahçecileri için diğer önemli bir husus ise besin maddelerinin eksikliği kadar fazlalıklarının da bitkiler üzerinde olumsuz etki yaptıklarını bilmeleridir. Özetle iyi bir besin programı oluşturabilmek için doğru bilgilenme ve kaliteli ürünler kullanımı gerekmektedir.

Yazan:
Ziraat Mühendisi Mesut Tektimur