Saksı Çiçekleri İçin En Güzel 15 Çiçek Fikri

Balkonda ya da bahçenizde saksı içinde yetiştirmeye uygun çiçekleri biliyor musunuz? Saksılarınızı süsleyecek, en güzel 15 saksı çiçekleri önerilerini sizler için derledik.

Güzel görünümlü bitkiler yetiştirmek için ille de bir bahçeye sahip olmak gerekmediğine her daim dikkat çekiyoruz. Bitkileri yaşamınıza sokmak için birkaç tane saksı satın alarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında balkon, teras, pencere, kapı önlerinde veya bir bahçeye sahipseniz bahçenizin belli köşelerinde saksı içinde muhteşem çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Saksısı ile buluştuktan sonra renkleri ve kokuları ile mest eden çiçeklerin, canlılıkları ile de bulundukları ortamın enerjisini yükselteceğinden emin olabilirsiniz. Bu bahar size ilham vermesi için en güzel 15 saksı çiçeğini sizler için derledik.

Saksı Çiçekleri İçin 15 Öneri

1

Açelya

Açelyalar yaz aylarında gösterişli çiçekler açan çiçekli çalılardır. Büyük, renkli çiçekleri haftalarca dayanır. Kesme çiçek yapımına da uygun olan açelyaları kesip vazolarınızda sergileyebilirsiniz. Güney tarzı bahçelerde popüler olan açelya bitkisi genellikle büyük bir çalı olarak yetişir fakat büyük bahçe saksılarında budandıkları takdirde harika sonuç verir.

Budama işlemi ile küçük ve çiçekli mini ağacınız olur. Açelyaların birçok türü ve çeşidi vardır. Balkonunuzda oluşturacağınız mini bahçede, bitkilerinizden biri neden açelya olmasın?

Açelya ile ilgili ürünler için

saksı çiçekleri

2

Gala çiçeği (Gelin çiçeği)

Gala çiçekleri çoğunlukla zarif bir şekilde bükülen ve kıvrılan, mumu andıran beyaz çiçeklere sahiptir. Kökleri oldukça zehirli olan bu çiçekler pembe, turuncu veya kırmızı renkte olabilir. Düğün süslemeleri ya da gelin buketlerinde de çokça tercih edilen bu çiçek saksıda yetiştirmeye uygundur.

Boyu 2 metreyi bulan gala çiçeğinin minyatür çeşitleri de mevcuttur. Bahar ve yaz aylarında çiçek açan bitki, kış boyunca dinlenme sürecine girer. Güneşe fazla maruz kalmaktan hoşlanmayan gala çiçeklerinin yeterli ışık aldığından emin olmalısınız.

saksı çiçekleri

3

Horozibiği (Püskül çiçeği – Celosia)

Püskül çiçeği olarak da bilinen horozibiği çiçekleri 10 haftaya kadar çiçek açabilen sıra dışı çiçeklere sahiptir. Bu çiçekler kırmızı, pembe, mor, altın veya iki renkli çiçeklere sahip olabilir.

Horozibiği çiçeğinin her bir çiçeği yine minik çiçeklerden oluşur. Ve pek çok minik tohum üretir. Saksılara dökülen tohumlar buradan tekrar filizlenmeye devam eder. Bu da sizin bitkinizi çoğaltmak için harcayacağınız çabayı oldukça azaltır. Horozibiği çiçekleri vazolarda ve buketlerde de harika görünür. Dolayısı ile bu çiçeğin güzelliğini saksılardan iç mekânlara taşıyabilirsiniz.

Horozibiği tohumu satın almak için

saksı çiçekleri

4

Papatya

Çiçek yetiştirmek deyince akla ilk gelen bitkilerden olan papatyalar sade güzellikleri ile hemen herkesin favori çiçekleri arasında yer alır. Papatya yalnızca harika görünümü nedeni ile değil, kurutularak çayı yapıldığında verdiği şifası nedeni ile de bitki severlerin tercih sebebi olabilir.

Ancak bizden bir tavsiye; balkon bahçenizde çay yapmak için papatya yetiştiriyorsanız, Roma papatyası değil Alman papatyası yetiştirin. Minik beyaz çiçekleri, kendine has konusu, kolay yetiştirilmesi ve şifası ile papatyayı saksılarınızdan eksik etmeyin.

Paptya tohumu satın almak için

saksı çiçekleri

5

Kasımpatı (krizantem) çiçeği

Hobi bahçelerinin ve saksıların en çok tercih edilen çiçeklerinden olan kasımpatılar, pek çok çeşit ve rengi ile her zevke hitap eder. İç mekân ve dış mekân saksıları için de uygun çeşitleri olan kasımpatı çiçekleri sonbaharda da bahçe ve saksılara renk katmayı sürdürürler. Çok yıllık bitkiler olan kasımpatıların toprakları nemli olmalı ancak toprakları ıslak kalmamalıdır.

saksı çiçekleri

6

Nergis

İlkbaharda çiçek açan sert çiçekli bitkilerden olan nergisler trompet şeklinde altı çiçek yaprağıyla çevrilidir (dış üçü sepall, iç üçü yapraktır). En yaygın nergis çiçeği renkleri sarı, beyaz veya ikisinin karışımıdır. Nergis çiçeği hoş bir tatlı kokuya sahiptir.

Nergisler balkon saksı bahçeleri için harika çiçekli bitkilerdendir. Nergis çiçekleri genellikle soğanlardan yetiştirilir. Bitkinin soğanını satın alırken ağır olmasına dikkat edin. Benekli veya çok hafif olan soğanlarda böcek problemi görülebilir. İlk ve sonbaharda nergislerinizi gübrelemeyi unutmayın.

saksı çiçekleri

7

Dalya (Yıldız çiçek) çiçeği

Yıldız çiçekleri genel olarak 30 cm’lik saksılarda iyi sonuçlar verir. Bodur yıldız çiçeği çeşitleri ise saksıda çiçek yetiştirmek için ideal olan bitkilerdendir.

Her amatör yetiştirici bahçesi için yıldız çiçeği çeşitleri arasından mutlaka kendine bir şeyler bulabilir. Çünkü renk ve tip olarak çok zengin bir aileye sahiptir. Yıldız çiçeklerinizi dikmek için en iyi zaman mayıs ayıdır. Bahar aylarında haftada bir sulanır ve toprağı iyice kuruyana kadar beklenir. Ancak çok sıcak aylarda birden fazla sulama gerekebilir. Kışın soğuk geçen bölgelerde yıldız çiçeğini iç mekâna almak gerekir çünkü kökleri soğuktan ve dondan çabuk etkilenir.

Dalya tohumu satın almak için

saksı çiçekleri

8

Lavanta

Aromatik lavanta bitkisinin güzel mor-mavi çiçekleri vardır. Bahçe saksılarında veya bordürlerinde diğer bitkiler arasında oluşturacağı yükseklik ile bitkilerinizin etkisini güçlendirir. Sebze bahçeleri için de dikime uygun olan lavanta, kelebek ve arı gibi yararlı böcekleri çekerek bahçenizdeki bitkilerin tozlaşmasına yardımcı olur. Susuzluğa dayanımı yüksektir ve fazla gübreleme istemez. Saksılarınızda hoş bir koku ve renk katması için bu bahar lavanta ekmeyi düşünebilirsiniz.

saksı çiçekleri

9

Kadife çiçeği (Marigold)

Bu güzel altın, turuncu, sarı veya beyaz çiçekler (ve bu renklerin karışımı) genellikle kelebekleri çeker, diğer istenmeyen böcekleri keskin kokularıyla savuştururlar. Bu çiçekli saksı bitkisini sebze bahçenizde domatesinizin, patlıcanın, acı biberin ve patates bitkilerinin yanına yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kadife çiçeği bu bitkilere zarar verebilecek zararlı böcekleri engeller. Yetiştirmesi kolay, az bakım isteyen kadife çiçekleri saksı yetiştiriciliği için ideal bitkilerdendir.

saksı çiçekleri

10

Petunya

Saksıların aranılan çiçeklerinden olan petunyalar; çoğunlukla mavi, beyaz ve pembe olmak üzere birçok renkte gelir. Birkaç farklı petunya çeşidi vardır: büyük çiçekler (grandiflora), zemin örtücüler (hedgiflora), sarkan saksılar için daha minik çiçekli çeşitler (multiflora) veya sert havalarda dayanıklı (milliflora) olan çeşitleri mevcuttur.

Petunyalar ne kadar çok güneş alırsa o kadar çok suya ihtiyaç duyar. Toprağının kurumasına izin vermemek gerekir. Yaz ortasında bir miktar gübrelemek çiçeğe iyi gelir ancak gübrenin ölçüsünü fazla kaçırmamalısınız zira fazla gübreleme bitkinin yapraklarını çoğaltırken çiçek açmasını yavaşlatır.

saksı çiçekleri

11

Sardunya

Kırmızı, pembe, sarı, beyaz, turuncu ya da alacalı… Dış mekân saksılarının en gözde çiçeklerinden biri muhakkak ki sardunyadır. Çok yıllık bitkilerden olan sardunya yalınkat ya da katmerli olabilir. Pek çok farklı çeşidi bulunur. Çok sıcak ya da çok soğuktan olumsuz etkilenen sardunyalar yine de bol ışık alan yerleri sever. Ortalama 15 derecelik sıcaklıklar onun sağlığı için iyidir. Aynı ölçüde ve zamanda sulama yapılıp, saksı tabağında biriken suyu döktüğünüzde sardunya canlılığını muhafaza eder. Çoğaltılması da kolay bir çiçektir.

Sardunya ile ilgili ürünler için

saksı çiçekleri

12

Çuha çiçeği

Erken ilkbaharda çiçek açan çuha çiçeği, kıştan hemen sonra açan ilk çiçeklerden biridir. Saksı yetiştiriciliğine son derece uygun olan bitkilerdendir. Mavi, pembe, kırmızı, sarı, turuncu ve mor gibi pek çok farklı rengi mevcuttur. Yılda iki kez güzel çiçekler vererek sizi memnun edecek, en kolay yetiştirebileceğiniz bitkilerden biridir. Toprağının düzenli olarak nemli olması gereken çuha çiçekleri aşırı sulanmaktan hoşlanmaz, soğuğa karşıda toleransı yüksektir.

saksı çiçekleri

13

Gül

Zengin çeşitliliği, baş döndüren kokuları ve albenili güzellikleri ile güller, saksı çiçekleri arasında hemen öne çıkan bitkilerdendir. Bitki kaplarında yetişen birçok gül çeşidi bulunur. Zevkinize veya yetiştireceğiniz alanın durumuna göre uygun bir renk, boyut, şekil ve kokuda gül seçebilirsiniz. Kök çürümesine yatkın olan gül bitkisinin toprağı nemli ancak asla ıslak olmamalı.

Zararlı ve hastalıklardan çabuk etkilenebilen gül bitkisini düzenli olarak gübreleyip, koruyucu ilaçlarla desteklediğinizde son derece bakımlı ve gösterişli güllere sahip olmanız hiç de zor değil.

saksı çiçekleri

14

Phalaenopsis Orkidesi

Phalaenopsis yani beyaz kuğu orkideleri, hobi yetiştiricileri arasında en çok tutulan orkide çeşitlerinden biridir. Orkideler genel olarak bakımı zor bitki türlerindendir ancak binlerce orkide melezi arasında en kolay yetiştirebileceğiniz çeşit de yine Phalaenopsis orkideleridir.

Orkideler bol ancak dolaylı ışık alan yerleri sever. Direkt ışığa, hava akımına maruz kalmamalıdırlar. Haftada bir musluğun altında bitkiyi yıkamak ve fazla sudan arındırmak gerekir. Çeşme suyu yerine dinlenmiş içme suyu bu bitkiye çok daha iyi gelecektir. Daha çok iç mekân bitkisi olan orkideler dış mekânlarda hava ısı değişimlerinden ve zararlılardan çok çabuk etkilenir.

saksı çiçekleri

15

Akşamsefası

Pembe, sarı, beyaz, mor, sarı gibi farklı renklere sahip olan akşamsefaları saksıda ya da toprakta çok güzel sonuç verir. Yetiştirilmesi hayli kolay olan bu çiçek gölge değil güneşli alanları sever. Süzek toprakta bol sulama akşamsefalarını coşturur. Yetiştirilmesi kadar çoğalması da kolay olan bitkinin her bir çiçeğinde tohumu bulunur. Bu tohumları toplayıp ektiğinizde kolayca çimlendirebilirsiniz.

Akşamsefası tohumu almak için

saksı çiçekleri