Portakal ve Limon Kabukları Nasıl Kurutulur ve Nerelerde Kullanılır?

Portakal ve limon kabukları kurutularak ve uzun süre muhafaza edilerek aylarca kullanılabilir. Lezzetli, şifalı ve doğal narenciye kabukları nasıl kurutulur ve değerlendirilir işte size birkaç fikir.

Portakal, mandalina, limon veya greyfurt… Bol vitamin ve uyandırıcı ferah lezzeti ile narenciyeler kış aylarının vaz geçilmezi. İştah açıcı narenciyelerin meyvesi kadar kabukları da bir o kadar lezzetli ve şifalı. Hele ki bahçenizde ya da büyük saksılarda kendi narenciyenizi yetiştiriyorsanız bu lezzetten daha fazla faydalanmak istemez misiniz? Narenciye kabuklarını kurutmak ve bu kurutulmuş kabukları farklı şekillerde kullanmak için harika fikirlerimiz var.

Portakal ve Limon Kabukları Nasıl Kurutulur?

1- Öncelikle kurutmak istediğiniz limon, portakal veya her hangi bir narenciyeyi güzelce yıkamalısınız.

2- Yıkayıp kuruladığınız meyveleri bıçak veya sebze soyucu yardımı ile soyun.

portakal ve limon kabukları

3- Kabukları soyarken turuncu tabakanın altındaki beyaz, süngerimsi kısımları almamaya özen gösterin. Bu kısımlar acımsı bir tada sahiptir.

4- Soyduğunuz parçaları ipe dizip ardından soba ya da radyatör üzerine asarak kurutabilirsiniz. Ya da bir ızgara teline dizerek 95 derecede fırınlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem de hava ve nem geçirmeyen cam bir kabın içinde kuruyuncaya kadar beklemek olabilir.

Kurutulmuş portakal/ limon kabukları nasıl kullanılır?

1- Öncelikle kuruttuğunuz kabukları mutlaka kapalı bir kabın içinde nemsiz ve serin bir yerde ya da buzdolabından saklamalısınız.

2- Kabuklar kuruduktan sonra blender’dan geçirerek toz haline getirdiğinizde yemek ya da tatlılarınıza aroma katmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3- Kabukları iri parçalar halinde yemeklerde kullanmak istiyorsanız kullanmadan önce biraz suda bekletip yumuşatabilirsiniz. Böylece hem bu suyu hem de kabuğu kullanabilirsiniz.

portakal ve limon kabukları

4- Narenciye kabuklarını kış çaylarının içine atarsanız meyvelerin eşsiz lezzet ve vitamininden faydalanmış olursunuz.

5- Toz haline getirdiğiniz portakal ya da limon kabuklarını tatlı, kek, kurabiye ya da pastaların içine lezzet katmak için ya da süslemek amacıyla kullanabilirsiniz.

6- Güzellik iksiri olarak da kuruttuğunuz narenciye kabuklarından faydalanabilirsiniz. Örneğin; 1 tatlı kaşığı limon tozu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı şeker ile harika bir pealing hazırlayabilirsiniz. Veya limon tozu, zeytinyağı ve balla güzel bir cilt maskesi de yapabilirsiniz.

7- Ayrıca narenciye kabukları şık bir kase ya da kavanoz içinde hem dekoratif hem de aromatik bir unsur olarak değerlendirilebilir.