Malçlama Nedir? Malçlamanın Faydaları Nelerdir?

Malçlama nedir? Malçlamanın faydaları nelerdir? Bitkilerin daha iyi gelişmesini sağlayan malç, doğal materyaller ya da sentetik malzemelerden yapılabilir.

Malçlama nedir?

Ağaç, çiçek ve sebze gibi ekili bitkilerin yetiştiği toprağın üzerini örtmekte kullanılan malzemelere malç, toprağın üstünün malç ile örtülmesine de malçlama adı verilir. Bir nevi doğanın taklit edilmesi de diyebileceğimiz malçlama ile amaç bitkilerin daha iyi gelişmesini desteklemedir. Malçlama doğal materyallerle yapılabileceği gibi sentetik malzemeler ile de yapılabilir.

Malçlamanın faydaları nelerdir?

1- Toprak ısısı dengelenebilir.
2- Toprak yüzeyindeki buharlaşma azalır, su tasarrufu sağlanır.
3- Güneş ışığını keserek yabancı otların büyümesi engellenir.
4- Yağmur, rüzgâr gibi etkenlere karşı toprağı korur.
5- Toprağa organik madde ve besin katar.

Malç malzemeleri nelerdir?

malçlama nedir

Organik malçlar: Ağaç kabukları ve yongaları, hızar tozu, yaprak, tahıl sap ve samanı (parçalanmış mısır sapları), ot, posa ve gübre.

Malç olarak kullanmak için Hobitar’dan bu ürünleri satın alabilirsiniz:

Genta Ufak Taneli Çam Kabuğu 25 Lt
Genta İri Taneli Çam Kabuğu 25 Lt

İnorganik malçlar: Taş, kum, çakıl, kül, toz, toprak.
Sentetik malçlar: Kâğıt, plastik örtü, plastik parçaları, plastik köpük, alüminyum tabaka, asfalt ve petrol eriyikleri sentetik malçlardır.

Malçlama ne kazandırır?

malçlama nedir

Malçlamanın toprak ve bitki sağlığı için önemi büyüktür. Kışa girmeden hemen önce yapılacak malçlama, toprağın daha geç soğumasını sağlar ve toprağı yağmurun, karın şiddetinden korur. Yaz aylarından hemen önce yapılacak örtüleme ise, toprağı güneşin ve sıcağın olumsuz etkilerinden korur. Yabancı ot baskılamak amacıyla yapılan örtüleme, toprağı çapalama gereksinimini ortadan kaldırarak toprak biyolojisine verilen zararın minimuma inmesini sağlar.

Kalın örtüleme yöntemleri, fazla yağmurlu dönemde suyu sünger gibi emerek taşkınları ve dolayısıyla erozyonu engeller. Fazla kurak dönemde ise toprağın nem ihtiyacını karşılar. Organik malç malzemesi, zamanla doğal yollardan ayrışma ile toprağa organik madde kazandırır.