Kirli Hanım Çiçeği (Zinya) Nasıl Ekilir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kirli hanım çiçeği yetiştirmesi bir hayli kolaydır. Görünümleri ise şahane olan zinyaların (Kirli hanım çiçeği) sağlıklı büyümeleri için birkaç püf noktasına dikkat etmek gerekir.

Yaz bahçelerinin vazgeçilmezlerinden Zinya (Zinnia elegans) Türkçe adı ile kirli hanım çiçeği yetiştirmesi kolay, kalıcı ve harika görünüme sahip bitkiler arasında yer alıyor. Her ne kadar detaylı bir bakıma ihtiyaç duymuyor olsalar da onların da anlaşılmayı bekleyen bazı özellikleri var. Bunlara dikkat edildiğinde uzun yıllar yaşayacak güzel bahçe çiçeklerine sahip olursunuz.

Zinyaları tohumdan yetiştirmek oldukça kolay olduğundan, fideye göre çok daha ucuz olan tohumunu satın alarak (Zinya/ kirli hanım çiçeği tohum çeşitleri için: Hobitar kirli hanım çiçek tohumları) genişçe bahçe saksılarına ya da direkt bahçe toprağına ekim yapabilirsiniz. Zinya tohumlarını marttan mayıs sonuna kadar ekmeniz mümkün. Ancak tohumlarınızın çimlenmesini ve çiçeklerinizin sağlıklı çıkmasını istiyorsanız, ekim yapmadan önce mutlaka topraktaki yabancı otları, kurumuş yaprakları temizleyin. Tohumlar çimlendikten sonra ise onları şaşırtarak ( Detaylı bilgi için: Bitki Şaşırtma Nedir? Faydaları Nelerdir?) biraz daha aralıklı ekmek gelişmelerini destekleyecektir.

Kireçli ve organik madde bakımından zengin toprakları seven zinyalar soğuğa karşı dayanıklıdır. Fakat bir o kadar da güneşe ve bol ışığa bayılırlar. Dolayısı ile bahçenizin en güneşli yerini onun için ayırabilirsiniz. Suyu da seven bir bitki türü olan zinyaları düzenli olarak sulamak onlara iyi gelecektir.

Yaz ve sonbahar boyunca çiçek açabilen zinyalar tohumu alınarak tekrar üretilebilir. Solan çiçekleri düzenli olarak budandığında zinyalar çok daha güçlü bir şekilde devamlı açmayı sürdürürler. Zinyaların tohumu kuruyan çiçek yapraklarında bulunur. Dolayısı ile sonbaharda kuruyan çiçekleri toplayıp tohumlarını çıkarıp saklayarak gelecek sezon tekrar zinya yetiştirebilirsiniz. Açık ve koyu pembe, sarı veya turuncu gibi farklı renkleri bulunan zinyaların, bu bahar bahçenizi şenlendireceğinden emin olabilirsiniz.