Kinoa Nedir? Kinoa Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?

Kinoa nedir? Faydaları nelerdir? Süper gıdalar arasında gösterilen kinoa tohumu hakkında tüm merak edilen konu başlıklarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kinoa zengin besin değeri ve glütensiz oluşu ile yalnız diyetlerin değil, günlük gıda tüketiminin içinde yer almayı başarıyor.

Kinoa nedir?

Her ne kadar kinoa hakkındaki yaygın kanı onun tahıl olduğunu düşündürse de kinoa binlerce yıldır bilinen ve tüketilen bir tohum türüdür. Güney Amerika’da, özellikle İnka medeniyetinde önemli bir yere sahip olan kinoa bu kültürde tüm tahılların annesi olarak adlandırılır.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu kadim tohuma bugün de ilgi büyük. Son yıllarda “süper gıda” olarak adlandırılan gıdalar içerisinde gösterilen kinoa, zengin besin değeri nedeni ile sağlık reçetelerinde de kendine sıklıkla yer bulmayı başarıyor.

Kinoayı binlerce yıl sonra hemen her market rafına sokmayı başaran 3 temel özelliği bulunuyor; glütensiz, protein bakımından zengin ve dokuz temel amino asidin tamamını içeren birkaç bitki besininden biri olması onu özel kılıyor. Ayrıca lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, E vitamini ve çeşitli faydalı antioksidanlarca da zengin olan kinoa bu içeriği ile de süper gıda olarak adlandırılmayı hak ediyor. Öyle ki kinoa şu günlerde NASA bilim adamlarının da dikkatini çekmiş durumda. Yüksek besin içeriği, kullanım kolaylığı ve yetiştirilmesinin basitliği nedeni ile uzayda yetiştirilebilecek tarım ürünleri arasında incelemeye alınmış durumda.

kinoa nedir faydaları nelerdir

Kinoanın faydaları nelerdir?

Kinoa, benzeri lifli gıdalara göre haşlandığında iki katı fazla su emiyor, bu da onun tok tutma özelliğini arttırıyor. Birçok diyetisyen, ekmek ve makarna gibi gıdalardan vazgeçmek istemeyen insanlar için glüten içermeyen diyetlerde kinoanın en uygun bileşen olacağı düşüncesinde. Ayrıca kinoanın glütensiz olması çok kolay sindirilmesini de sağlıyor.

Kinoa, çoğu bitkisel gıdaya kıyasla protein bakımından yüksek olduğu ve ihtiyaç duyulan tüm temel amino asitleri içerdiği için vejetaryenler ve veganlar için de mükemmel bir protein kaynağı olarak gösteriliyor.

Kinoa nasıl tüketilir?

Hava almayan bir saklama kabına koyarak serin bir yerde uzun süre saklanabilen kinoayı her zaman elinizin altında tutabilirsiniz. Pişirmesi de oldukça basittir. Ancak kinoayı pişirmeden önce pirinç gibi güzelce yıkamak gerekir ki kinoanın üzeri tohumu zararlılardan koruyan bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabakayı akıtmak gerekir.

Kinoa su, et veya sebze suları ile haşlanarak, sonrasında salatalara karıştırılarak yenilebilir. Veya haşlandıktan sonra burgerlere, etlerin yanına garnitür olarak yerleştirilebilir. Veya kahvaltılarda gevrek olarak sade, kuru yemiş veya meyvelerle birlikte tüketilebilir.