Kapalı Alanda Yetişen Bitkiler İçin Bilmeniz Gereken 8 Efsane

Kapalı alanda yetişen bitkiler mi yetiştiriyorsunuz? Cevabınız evet ise bitkiler hakkındaki bu 8 efsaneye ilişkin gerçekler işinize yarayabilir.

Yıllar boyunca süregelen birtakım geleneksel bilgiler, bitki bakımında da kabul görmüş durumda. Bu fikirlerin bir kısmı, bitki bakım tekniklerinin en uygun koşullarda uygulandığı sera ve fidanlıklarda ortaya çıktı. Ancak bu uygulamaların tamamının daha dar ve kısıtlı koşullarda yetiştirilen saksı bitkileri için pek de uygun olduğunu söylemek doğru olmaz.

Kapalı alanda yetişen bitkiler için bilmeniz gerekenler

Efsane 1: Bitkiler büyük saksılarda daha çabuk gelişir

Gerçek: En hızlı şekilde büyüyen bitkiler kısmen saksıdan taşan, bu sayede köklerinin tüm toprağa tutunarak güçlü bir yapıya sahip olanlardır. Böyle yetişen bitkiler, enerjilerinin çoğunu yapraklar ve çiçekler pahasına daha çok kök salmak için harcar. Efsane içinse söylenebilecek tek cümle: Büyük kaplarda bulunan bitkilerde kök çürümesi yaşanması daha olasıdır.

Efsane 2: Hastalıklı bitkilere gübre takviyesi yapılmalı

Gerçek: Bitki besinleri ya da gübreler ilaç değildir. Güçlü bir şekilde büyüyen ve topraktaki gerekli besin maddelerini kullanan sağlıklı bitkiler için tasarlanmıştır. Bitkilere ihtiyaç duyduklarından fazlasını vermeye zorlayamazsınız. Bitkinin alamadığı fazla besinler toprakta birikir ve köklerin yanmasına, yaprakların renk değiştirmesine neden olur. Ve tabii herkes bilir ancak şunu da belirtmek de fayda var: Hastalıklı bitkiler sağlıklı bitkilere göre daha az besin alır.

Efsane 3: Saksı bitkileri çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar

Gerçek: Sadece bazı saksı bitkileri doğrudan güneşten yararlanmaya ihtiyaç duyar. Kapalı ortamlarda bulunan çoğu saksı bitkisi, doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldığında yaprakları ağarır. Tabii gölgeyi sevdiklerini söylemeden de olmaz.

kapalı alanda yetişen bitkiler

Efsane 4: Sarı yapraklar bitkiyi sulamanız anlamına gelir

Gerçek: Saksı bitkilerindeki bu yaygın semptomlar çok az su, yetersiz ışık, aşırı gübre, fazla su ve toprak kalitesi gibi birçok olası nedene sahiptir.

Efsane 5: Çimler saksıdaki nem oranını arttırır

Gerçek: Çimler günde en fazla bir ya da iki kez saksıdaki nemlilik oranını arttırır. Bu da demek oluyor ki nemi seven bitkiler için çimler pek de kayda değer değil. Tabii şunu da atlamamak da fayda var: Çimler bitkilerin temiz kalmasına yardımcı olur.

Efsane 6: Çoğu saksı bitkisi gelişim için neme ihtiyaç duyar

Gerçek: Kapalı ortamlarda yetişen saksı bitkilerinin büyük kısmının çok kuru ortamlara adapte olabilme yeteneği üst seviyededir. Çoğu nemli habitatlardan gelse de köklerinden yeteri kadar nem aldığı sürece çok düşük nem ile hayatta kalabilir.

kapalı alanda yetişen bitkiler

Efsane 7: Kimyasal böcek ilaçları zararlılar için en etkili yoldur

Gerçek: Bitkilerde bulunan zararlı organizmalara karşı birçok etkili ve güvenli mücadele yöntem vardır. Bunlar arasında bulaşık sabunu, kum, yapışkan tuzaklar ve acı biber bulunur.

Efsane 8: Saksı bitkisi kış uykusuna yatar

Gerçek: Saksı bitkilerinin büyük kısmı yıl boyu sıcak kalan tropikal iklimin hâkim olduğu bölgelerden gelir. Tropikal bitkiler ılıman bölgelere ait bitkilerden farklı olarak tüm yıl boyunca aktif olarak gelişimine devam eder. Kuzey iklimlerinde kış aylarının daha az gün ışığına tabi olmasıyla bitkiler de bu durumdan nasibini alır ve daha yavaş büyümeye geçer. Söz gelimi bu durumun kış uykusuna yattıkları şeklinde yorumlanması yanlış bir tabir.