İklim Değişimini Hobi Bahçenizle Önleyin

İklim değişimini hobi bahçenizle önleyin. Siz de önerilerimizi okuyarak gezegenimizin dengesini korumasına katkı sağlayabilirsiniz.

Yiyeceklerinizi bakkaldan ya da marketten almak yerine kendi bahçenizde yetiştirmeniz, sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor.

Son yıllarda “gıda yolculuğu”, “yerel sebze-meyve tüketimi”, “yöresel yiyecekler” ve “Slow Food” gibi kavramlar sıkça konuşulur oldu. Hepsi de gıda sisteminin giderek küreselleştiği ve endüstriyelleştiği; bölgesel biyolojik çeşitliliğe uygun ürünlere geri dönülmesi gerektiği arzusuyla ortaya çıktı. Aynı zamanda ambalajlama ve nakliye sırasında ortaya çıkan emisyonları azaltmayı ve yerli bitki ile hayvan çeşitliliğini korumayı da amaçlıyorlar.

Peyzaj ve Kent Planlama (Landscape and Urban Planning) dergisinde yayınlanan bir araştırma bu konuya ışık tutuyor. Çünkü araştırmada; Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Merkezi’nden Profesör David Cleveland, evde yetiştirilen sebzelerin yarattığı etkiye direkt bir sayı verdi. Buna göre; evde yetiştirilen her sebze, marketten alınan aynı miktarda ürünle karşılaştırıldığında sera gazı emisyonunu iki kat daha fazla azaltıyor.

İklim değişimini hobi bahçenizle önleyin

Söz konusu araştırma, çimenlik alanların sebze üretim yerlerine dönüştürüldüğü ve kirli su ya da kompost gibi bazı evsel atıkların daha büyük toplama ve yönetim sistemleri yerine bahçeye yönlendirildiği teorik modellere dayanıyor.

Kompost sisteminin yönetimi

Ancak konuyla ilgili bazı uyarılar da yok değil. Örneğin; kompost sisteminin yönetimi. Çünkü ev kompostlarının doğru hazırlanışı herhangi bir atık sahasına kıyasla iklim üzerinde daha pozitif bir etkiye sahipken; yanlış yönetilen kompost yığınları azot oksit ve metan gazının yayılmasına yol açıyor. Metan gazı, karbondioksite göre iklim üzerinde 86 kat daha fazla etkili bir sera gazı. Kompostu daha bilinçli şekilde yönetmenin anahtarı ise; onu aerobik (oksijenli) tutmaktan geçiyor. Çünkü anaerobik (oksijensiz) kompost çok daha fazla sera gazı üretiyor.

Tüm bunlar, değişen gezegenimizi kurtarma yolunda çok küçük bir adım gibi görünebilir. Ancak yayılan emisyon miktarı hiç de burun kıvrılacak ölçüde değil. Üstelik evde yetiştirilen her ürün, kendinizi iyi hissetmeniz için de bir sebep. Hatta belki de komşularınızı ön veya arka bahçenizi taze sebze-meyve üretiminin de ötesine taşıdığınızı ikna etmeye yetecek bir durum bile olabilir.