İç Mekan Bitkilerinin Ölmesine Neden Olan 8 Hatalı Yaklaşım

Kimse bitki yetiştirirken onların ölmesini istemez. Ancak iyi niyetli de olsa yapılan bazı yanlışlar bitkilerinizin ölmesine yol açar. İşte iç mekân bitkilerinin ölmesine neden olan 8 hatalı yaklaşım.

Eğer bitkilerinizin uzun yıllar boyunca sizinle birlikte yaşamasını, sağlıklı ve güçlü büyümelerini istiyorsanız, onları iyi tanımaları ve hangi bakım yöntemlerinin hatalı olduğunu öğrenmelisiniz.

1

Fazla sulama

İç mekân bitkilerini yetiştirirken yapılan en yaygın hatalardan biri onları fazla sulamaktır. Fazla sulamak bitkilerinizin köklerinin çürümesine ve sonrasında da bitkinin ölmesine yol açar. Bu hataya düşmemek için bitkinin cinsine göre ne kadar sulanması gerektiğini öğrenin ve her zaman aynı ölçüde, aynı zamanda onları sulamaya özen gösterin.

2

Nem ihtiyacı

Nasıl cildinizin neme ihtiyacı varsa bitkilerinizin de aynı şekilde neme ihtiyacı vardır. Dış mekândan içeriye aldığınız bitkileriniz kapılı alanların kuru havasına adapte olamayabilir.

Özellikle kış aylarında radyatör gibi mekân ısıtıcıları, bitkilerin nem ihtiyacının artmasına neden olur. Ev bitkinizin nem ihtiyacını yaprak uçlarındaki kuruma ve kahverengileşmeden anlayabilirsiniz.

3

Yetersiz ışık

Her bitkinin ışık ihtiyacı farklıdır. Ancak bitkiler yetersiz ışık aldıklarında benzer tepkiler verirler. İhtiyacı kadar ışık alamayan bitkilerin gelişimi yavaşlar, yapraklarında solma ve sararmalar görülür.

Yeni çıkan yaprakların önceki yapraklar kadar iyi gelişim göstermediğini gözlemliyorsanız acil olarak bitkinizi daha iyi ışık alan bir yere yerleştirmelisiniz.

4

Isıya direkt maruz kalmak

İç mekân bitkileri özellikle kış ayların, ısı kaynaklarına fazla yakın olmalarından dolayı zarar görebiliyor. Radyatör ve diğer ısıtıcılara çok yakın tutulan bitkilerde yanma (kuruma) etkileri ortaya çıkar.

5

Yanlış sulama ve tuzlanma

Hatalı sulama ve saksıların iyi drene olmaması nedeni ile bitkilerinizde tuzlanma meydana gelebilir. Fazla tuzlanma bitkinizin köklerine zarar verir. Ancak tuzlanmayı toprakta veya saksıların kenarlarında beyaz tortulaşma başlayana kadar fark edemeyebilirsiniz.

6

Zararlı sorununu yok saymak

İç mekânlar bitki zararlılarının hızlı yayılması için uygun ortamlardır. Bitki zararlıları, dış mekânlarda doğal avcılar (diğer böcekler) nedeni ile fazla yayılma göstermezler. Ancak iç mekânlarda bu avcılar bulunmaz.

Dolayısı ile bitkinizin dal ve yapraklarında oluşan zararlı etkilerini gözlemlediğinizde bunu önemseyin ve bu zararlılardan korunmak için ilaçlamanızı yapın. Aksi takdirde bitkiniz hızla çöküşe doğru gidebilir.

7

Hava akımlarına maruz bırakma

Özellikle tropik ya da çiçekli bitkileri sık açılan kapıların ya da yalıtımı iyi olmayan pencerelerin önüne yerleştirmek, onları soğuk havalarda dışarıda bırakmakla aynı etkiye yol açar. Sürekli sert hava akımlarına maruz kalan bitkileriniz korumasız kalır ve bir süre sonra ölürler.

8

Uygun saksı seçimi

Bitkiler gelişmeye devam ettiklerinde bir süre sonra kökleri uzayıp tüm saksının içini kaplamaya ve birbirine dolanmaya başlar. Bu yoğunlaşma bitki köklerinin kendini boğmasına ve bitkinin zarar görmesine yol açar. Bu nedenle; genellikle saksı bitkileri, toprağa ekili bitkilere göre daha hızlı kuruma eğilimindedir.

Bitkinizin gelişimini göz önünde bulundurarak onları uygun büyüklükteki saksılara yerleştirmelisiniz. Veya bitkinin cinsine göre; eylül, ekim dönemlerinde toprak ve saksı değişimi yaparak bitkinizi daha rahat gelişebileceği yeni bir saksıya taşıyabilirsiniz.