Hobi Bahçesi Güzelleştirmenin Ucuz ve Pratik 8 Yolu

Hobi bahçesi hazırlarken servet harcamadan bahçenizi güzelleştirebileceğiniz ucuz ve pratik 8 farklı düzenleme önerisini sizler için derledik.

Güzel bir bahçeye sahip olmanız için ille de servet harcamanız gerekmiyor. Biraz emek, küçük bir bütçe ve yaratıcı fikirlerle profesyonel ellerden çıkmış gibi görünen bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Çiçek tarhları, yürüyüş yolları veya minik havuzlar ekleyerek görenlerin bahçenize hayran kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hobi bahçesi hazırlama

1- Bahçenize güzel bir hava katmanın en kolay ve ucuz yollarından biri, bahçenize bir çiçek tarhı eklemek olabilir. Basit taşlar veya tahta (ağaç) parçalarını yan yana getirerek bir tarh oluşturup, çiçekleriniz için harika bir yetişme alanı oluşturabilirsiniz. Hem ucuz hem de son derece kolay yapabileceğiniz bu tarhlar bahçenizi şıklaştıracak.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu

2- Bahçenizde kuşların uğrak yeri olacak, sizin de içinizi ferahlatacak bir mini havuz ve fıskiye oluşturmanız için kesenin ağzını açmanıza gerek yok. Eski bir suluk, bir küp veya çaydanlığı değerlendirerek tasarımı ile dikkat çekecek hoş bir köşe oluşturabilirsiniz. Eski araç gereçlerinizin kullanışlı geri dönüşümü de cabası…

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu

3- Bahçenizin olmazsa olması sulama hortumları çok gerekli ancak bir o kadar da görüntü kirliliği yaratan unsurlardan. Peki, bahçe hortumunuzu gizleyecek şık bir saksı yapmaya ne dersiniz? Elinizde arta kalan tahta parçalarından bahçe hortumunuzu gizleyecek bir kutu yapmak çok da zor olmayacak. Üstelik bu kutunun üstünü saksı olarak da tasarlayabilir, bahçenizin rengine renk katabilirsiniz.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu
( kaynak: www.countryliving.com )

4- Bahçenizi güzelleştirmenin ve kullanışlı hale getirmenin bir diğer yolu da, bahçenize yürüyüş yolları eklemek olabilir. Bunun için de pahalı materyaller yerine, çakıllar, ağaç parçaları, taşlar kullanabilir, mini beton blokları dökerek yürüyüş yolunuzu kendiniz inşa edebilirsiniz.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu

5- Aydınlatma bir bahçeye eklenmesi gereken en şık unsurlardan biri olmalı. Yalnızca geceyi aydınlatarak hoş bir hava yaratmak için değil, bahçenizin görünürlüğünü arttırarak önünüze çıkabilecek engelleri görmeniz için de bahçe aydınlatmaları önemli işleve sahiptir. Bunun için profesyonel bahçe aydınlatmalarının dışında basit fenerler, kandiller, minik ampuller de bahçenizde harika bir etki yaratabilir.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu

Hobi bahçesi aydınlatma

6- Bir bahçeyi güzel kılmanın yollarından biri de bitki seçiminden geçiyor. Yaz kış yeşil ve canlı bir bahçeniz olsun istiyorsanız, kışın da yapraklarını dökmeyen bitki ya da ağaçları bahçenizde bulundurmalısınız. Örneğin şimşir gibi çalı tipi bitkileri kenar sıralara ya da bahçenizin orta göbeğine diktiğinizde her dem yeşil kalan bir bahçe algısı yaratmış olursunuz.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu

7- Bahçenizi güzel gösterirken aynı zamanda işlevsel olacak uygulamalardan bir diğeri de istinat duvarları ile çiçek yetiştirdiğiniz bölümleri ayırmanız olacaktır. Göze hitap eden çiçek öbeklerinin etrafını ahşap, taş veya beton gibi materyaller kullanarak çok daha görünür kılabilirsiniz.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu

8- Bir bahçeyi güzel kılan onun yalnızca seyri değildir. O bahçenin bir yaşam alanına dönüşmesi de bahçeye ayrı bir ruh kazandırır. Bahçenizde küçük de olsa bir oturma köşesi oluşturarak hem sevdiklerinizle açık havanın keyfini çıkarabilir hem de bahçenizi çok daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

hobi bahçesi güzelleştirmenin ucuz ve pratik 8 yolu