Feng Shui Bitkileri ile İç Mekânlar İçin İyi ve Kötü Fikirleri

Feng Shui bitkileri ile bulunduğunuz mekânı iyi enerji ile donatabilirsiniz. İşte iyi ve kötü Feng Shui yaratan bitkiler.

Geçmişi çok eskilere dayanan bir Çin öğretisi olan Feng Shui, bir mekân düzenleme sanatıdır. İnsanlar ve çevreleri arasındaki ilişkiyi konul alır. Çince’ de “Rüzgar” ve “su” anlamına gelen Feng Shui, doğa ile insan arasında bir denge ve uyum yaratmayı hedefler.

Doğa ve insan arasındaki enerji etkileşimini dengelemeye, yaşam enerjimizi düzene sokmaya, kişilerin bulunduğu ortamları daha yaşanılası kılmaya çabalayan estetik bir sanat olan Feng Shui’ye göre mekânı düzenlerken elbette bitkiler de önemli rol üstlenirler. Bu öğretiye göre bitkilerin insanlar üzerinde çok güçlü, olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Bitkiler doğru seçildikleri ve uygun yerlerde konumlandırıldıkları taktirde yaşam kalitesini yükseltir.

Bu bakış açısından hareketle iyi ve kötü Feng Shui olarak ikiye ayrılan bitkiler neler? Evinizde (iç mekânda) bitki yetiştirirken Feng Shui’ye göre nelere dikkat etmek gerekir? İşte size yol gösterecek birkaç ip ucu.

Bitkilerin iyi feng shui ve kötü feng shui şeklinde ikiye ayrılması daha çok; belirli bitkilerin evde ya da ofiste, belirli bagua (feng shui enerji haritası) alanlarına ya da feng shui ilkelerine göre yerleştirilmesiyle ilgilidir. (Bagua, mekanların merkezi dâhil olmak üzere, dört ana ve dört ara yönü gösteren bir harita olarak uygulamada kullanılır. Her yön, farklı elementi ve yaşamdan beklentimizi temsil eder. Gerçek pusulayla tespit edilen yönlerin elementlerine göre, enerjinin akışı sağlanarak dengeli bir ortam sağlanır. )

Feng Shui tamamen enerjiyle ilgili olduğu için, onları iyi olarak adlandırmaya yarayan en önemli gösterge onların genel sağlığını gösteren özgün görünümleridir. Canlı, bakımlı bir bitki her zaman ortamın enerjisini yükseltir. Örneğin Feng Shui açısından bilindik bir ünü ya da geçerliliği olmamakla birlikte gür, canlı ve coşkulu bir bitkiye sahip olmak, şans bambusu gibi Feng Shui açısından popüler olan ancak hayatta kalmaya çalışan, solmuş bir feng shui bitkisine sahip olmaktan çok daha “iyi”dir. Ve mekânın enerjisini çok daha fazla olumlar.

Ortama Chi (yaşam enerjisi) ya da enerji kattıkları için bitkiler ev ve ofisler için her zaman mükemmel feng shui uygulamaları olarak kabul edilir. Dolayısıyla; bitkileriniz sağlıklı olduklarında, iyi bagua (feng shui enerji haritası) alanlarına yerleştirildiklerinde ve de göze hoş görünen saksılar içinde sergilendiklerinde iyi feng shui yaratacaktır.

İyi Feng Shui Bitkileri

İlk olarak, genellikle hangi bitkilerin iyi Feng Shui bitkileri olarak kabul edildiklerini açıklığa kavuşturmak gerek. İyi bitkiler olarak da adlandırılan bu bitkileri iki kategoriye ayrılır.

1- En başta hava temizleyici olarak bilinen bitkiler geliyor çünkü temiz, iyi kalitede hava olmadığı müddetçe evde ya da ofiste iyi enerji olması mümkün değil. Uzun ve narin areka palmiyesinden, gür ve yemyeşil aşk merdivenine kadar pek çok güzel bitki bu kategoridedir.

2- İyi Feng Shui bitkileri aynı zamanda geleneksel kazanç bitkileri olarak da bilinir. Terim genellikle kazanç bitkisi olarak kullanılır ama yaygın olarak Feng Shui kazanç bitkisi olarak kullanılan en az iki bitki vardır.

Kötü Feng Shui Bitkileri

Kötü feng shui bitkileri olarak da adlandırılan bitkiler genellikle biçimleri nedeniyle böyle kabul edilirler ve ortama istenmeyen enerji katarlar. Kaktüs bitkisi kötü feng shui bitkileri olarak adlandırılan bitkilerin en klasik örneğidir çünkü enerjisi çok “diken”lidir.

Bazen kaynana dili bitkisi, yılan bitkisi olarak da adlandırılır (Sansevieria trifasciata), kötü feng shui bitkisi olarak nitelendirilir. Ancak bu doğru değildir çünkü yılan bitkisi, evin ve ofisin belirli alanlarına ihtiyaç olduğu zaman oldukça yararlı enerji katabilir; bu bitkinin güçlü bir koruyucu enerjisi vardır.

Feng Shui Bitkileri

Bitkilerin Yerleştirilmesi

Evde ya da ofiste bitkilerin Feng Shui ilkelerine göre yerleştirilmesi için en iyi yerler, bitkinin ağaç kısmı tarafından beslenen bagua (Feng Shui enerji haritası) alanlarındadır. Doğu, güneydoğu ve güney bagua Ffeng Shui enerji haritası) alanları bitkilerle dekorasyon yapmak için en mükemmel alanlardır.

Kuzey bagua (Feng Shui enerji haritası) alanı güçlü bir ağaç Feng Shui elementinin (çok fazla bitkinin) olması durumunda zayıflayabilir bu nedenle kuzeydeki alanlarda çok fazla bitki olmasından kaçınmak gerekir. Aynı şey Güneybatı, Kuzeybatı, Batı ve Kuzeydoğu bölgeleri için de geçerlidir; bu Feng Shui bagua (Feng Shui enerji haritası) alanlarında sadece orta seviyede/kararında bir bitki varlığı önerilir.

Farklı bagua (feng shui enerji haritası) alanlarına bitkilerin Feng Shui prensiplerine göre yerleştirilmesi, beş Feng Shui elementi arasındaki etkileşime dayanır: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su. Bu etkileşimin temellerini anladıktan sonra, evinizin ya da ofisinizin bitkilerle dekorasyonunda doğru seçimi yapmak çok kolay olur.

Evinizdeki ya da ofisinizdeki bitkilerin en iyi yerleşimi için oynama yapmaktan ve denemekten çekinmeyin ve elbette bitkilerinize çok iyi bakın! Bu şekilde bitkiler dekorasyonunuzun uyumlu bir parçası olacaktır ve mekanınızda mükemmel bir Feng Shui yaratacaktır.