Evde Beton Saksı Nasıl Yapılır?

Beton saksı nasıl yapılır? Eski kek kalıplarınızı ya da saklama kaplarını kullanarak şahane beton saksılar yapabilirsiniz. Ucuz, yapımı kolay üstelik de son derece şık görünen beton saksı yapabilmek için yalnızca birkaç malzemeye ihtiyacınız var.

Evde beton saksı yapımı

Malzemeler

Beyaz çimento veya kalekim çimento
Su, bir miktar sıvı yağ
Farklı boylarda 2 adet kek kalıbı (ya da saklama kapları)
Harcı içinde hazırlamak için kova veya leğen

beton saksı nasıl yapılır

Beton saksı yapımı

Nalburdan veya yapı marketten çimento satın alın. Kalıbınızın büyüklüğüne göre çimentoyu göz kararı kullanabilirsiniz.

Bir kovanın içine çimento tozunu koyun, yavaş yavaş suyunu ekleyip karıştırın. Hiç topak kalmayacak, akışkan ama çok sulu olmayan bir harç elde edeceksiniz. (yoğun bir ayran kıvamı diyebiliriz.) Karışımı nerede hazırladığınız önemli. Çünkü çimento kuruduğundan bulunduğu yere yapışacaktır. Bu nedenle beton hazırlamak için kullandığınız malzemeleri de işiniz biter bitmez yıkamayı unutmayın.

beton saksı nasıl yapılır

Kalıp olarak eskimiş metal ya da silikon kek kalıpları, plastik saklama kapları kullanabilirsiniz. Bu noktada büyük boy ve küçük boy olarak en az iki kalıba ihtiyacınız olacak.

Beton harcı kalıplara dökmeden önce büyük kalıbınızın tüm iç yüzeyini ve küçük kalıbınızın tüm dış yüzeyini güzelce yağlayın. Bu işlem beton kuruduğunda kalıpları kolayca çıkarabilmenizi sağlayacak. Eğer saksınızda bir de su tahliye deliği istiyorsanız zemin kısmına bir şişe mantarını sabitleyebilirsiniz.

beton saksı nasıl yapılır

Ardından harcı büyük kalıba dökün. Tam doldurmadan ikinci kalıbı harcın içine oturtturun. Küçük boylu kalıbın harcın içinde sabit durması için, içini su, kum ya da sabit durmasını sağlayacak ağırlıklarla doldurun. Ve betonun kurumasını bekleyin.

Beyaz çimento 1 ila 1,5 günde kururken kalekim çimentonun kuruması birkaç gün sürebilir. Tamamen betonun kuruduğundan eminseniz kalıplarınızı çıkarın. Ev yapımı saksılarınız bu noktada hazır demektir. İsteğiniz göre saksılarınızı boyayabilirsiniz.

beton saksı nasıl yapılır