En Kolay ve En Zor Yetişen Sukkulent Türleri

Sukkulent türleri için şimdilerde altın çağını yaşıyor desek yanlış olmaz. Peki, hangi sukkulentleri yetiştirmek zahmetliyken hangileri kolayca büyüyor?

Ev bitkileri içinde çok zahmet gerektirmeyen türlerden biri olarak kabul edilseler de tüm sukkulentler aynı kolaylıkta yetiştirilemiyor. Nemli ortamları seven bu bitkileri yetiştirmek ve de onlara bakmak her zaman çok basit değil.

Kolay yetişen sukkulent türleri

Kolay

Aloe Vera

Neredeyse kurşun geçirmez sertlikte olan aloe, gurubun büyütmesi en kolay üyesi. Onu ister güneş alan bir pencere eşiğine isterseniz de banyonun en karanlık yerine koyun, her iki durumda da az da olsa büyüyecektir.

sukkulent türleri

Kolay

İnci İpleri

Bu zahmetsiz sukkulenti büyütürken dikkat etmek gereken tek nokta, kışın az güneşli günlerde onu ihmal etmemek. Çoğu etli yapraklı bitki oda sıcaklığında normal şekilde büyür fakat inci ipleri kasım ve mart ayları arasında sıcak odayı tercih edecektir.

sukkulent türleri

Kolay

Hen ve Chicks

Serin, kumlu, kupkuru bir dağ hayal edin, hiç çekici gelmiyor değil mi? Ancak burası, Güney Avrupa’daki Alp Dağları’nın yerel sukkulenti olan hen ve chick için ideal bir ortam. İyice süzdürülmüş kaktüs karışımının içine koyun ve en fazla güneş alan pencerenizin yanına yerleştirin. Tüm bu koşulları sağladığınızda sorunsuz büyüyecektir.

sukkulent türleri

Kolay

Kürek Bitkisi

Tüm olağan kurallar bu kolay yetişen sukkulent için de geçerli: Seyrek sulayın, iyice süzdürülmüş toprağa koyun ve çoğu zaman onu unutun. Kürek bitkisinin pürüzsüz yaprakları diğer sukkulentlere göre daha narin, bu nedenle onu direkt güneş ışığının altına koymak yerine, ışığı doğrudan almayacağı bir yere koymayı tercih edin.

sukkulent türleri

Kolay

Yeşim Bitkisi

Çoğu sukkulent gibi, yeşim bitkisi de çok ilgi nedeniyle ölür. Bu yüzden parmaklarınızı toprak iyice kuruyana kadar sulama kabından uzak tutun. Yeşim bitkisinin en iyi özelliklerinden biri, yıllar geçtikçe büyüyen kalın, hatta neredeyse odunsu gövdesidir. Onu doğrudan güneş ışığı almayan bir yere koyun ve keyifle büyümesini izleyin.

sukkulent türleri

Kolay

Zebra Haworthia

Zebra Haworthia iki yönüyle mükemmel: Pütür pütür dokusu ve güneş aldıkça değişen rengi. Eğer yeterince ışık alırlarsa, yaprakların yeşil kısımları koyulaşmaya başlar ve kızıla ya da mora dönebilir. Küçük boyutu ve az su ihtiyacıyla iç alanlarda kullanılacak ideal süs bitkilerinden. Eğer kısmi güneş ışığı alırsa (Pencere eşiği buna uygun) ve çok sıcağa ya da çok soğuğa maruz kalmazsa, az su ve neredeyse hiç ilgisiz bile büyüyebilir.

sukkulent türleri

Kolay

Eşek Kuyruğu

Eşek kuyruğu bitkisinin asılı yaprakları yaklaşık 1,5 metreye kadar büyüyebilir ve böyle bir durumda onlara bakmak çok da kolay olmaz. Bitki parlak ışıkları sever fakat çok sıcağa tahammül edemez çünkü bu onu kurutur ve yakar. Bitkinin tüm yaprakları su tutar, bu yüzden aşırı sulama bitkiyi çürütür. İki haftada bir sulamak yeterlidir. Eşek kuyruğu bitkiniz büyüdükçe onu bölün ve bahçenizin farklı yerlerinde de yetiştirmeye başlayın.

sukkulent türleri

Zor yetişen sukkulent türleri

Zor

Lithops

‘Canlı taşlar’ cinsinden olan lithopsun görüntüsü de tıpkı adı gibi. Taş renginde ve neredeyse zemine meyilli oluyor. Bu sukkulentler doğal ortamlarında hemen hemen görünmezler. Doğal ortamını bu kadar taklit etmesi, lithopsu diğer sukkulentlerden daha zor hale getiriyor. İyi bir drenaj ile sıcak ve kuru hava olmadan, bu yaşayan taşlar daha fazla yaşayamazlar.

sukkulent türleri

Zor

Tüy Kaktüsü

Hemen her kreşte süs bitkisi olarak yetiştirilen tüy kaktüsü, yeni başlayanlar için tehlikeli bir bitki. Eğer üzerini kaplayan saçların drenajı iyi yapılmazsa, bitki buruşur ve çürümüş bir kabuk gibi büzülür. Eğer tüm bu zorluklara meydan okumaya hazırsanız, onu en güneşli ve sıcak pencere eşiğine koyarak yetiştirmeye başlayın!

sukkulent türleri

Zor

Buz çiçeği

Titizlik derecesindeki huylarına rağmen, bu sukkulent cinsi nispeten yetiştirmek için daha kolay. Ancak eğer buz çiçeğinin ihtiyaç duyduğu şeyleri çözmek için zamanınız varsa bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

sukkulent türleri