Dış Mekan Saksı Çiçekleri İçin Yaratıcı Öneriler

Dış mekan saksı çiçekleri hakkında yaratıcı önerilerimiz ile dış mekanlarda yetiştirdiğiniz bitkileri yaratıcı birer malzeme olarak kullanabilirsiniz.

Eğer kışların sert yaşandığı, bahar mevsimine yakın donlarının görüldüğü bir iklimde yaşıyorsanız hava şartlarını iyi gözlemlemelisiniz. Bitkilerinizi saksı ile buluşturduktan sonra gece oluşabilecek dona ya da fırtınaya karşı onları korumalısınız. Kışları sert geçen iklimlerde geceyi geçirmeleri için saksılarınızı iç mekana almanız doğru adım olacaktır.

İşte size dış mekan saksı çiçekleri ile oluşturabileceğiniz yaratıcı fikirler.

  1. Eğer kışların sert yaşandığı, bahar mevsimine yakın donlarının görüldüğü bir iklimde yaşıyorsanız hava şartlarını iyi gözlemlemelisiniz. Bitkilerinizi saksı ile buluşturduktan sonra gece oluşabilecek dona ya da fırtınaya karşı onları korumalısınız. Kışları sert geçen iklimlerde geceyi geçirmeleri için saksılarınızı iç mekana almanız doğru adım olacaktır.
  2. Dış mekan saksı çiçekleri

  3. Balkon, avlu ya da verandanızda çiçeklerle bir renk armonisi yakalamak istiyorsanız hangi renk şemasını mekanda görmek istediğinize önceden karar verin. Sonra bu renk şemasına uygun çiçekleri saksı ile buluşturun. Bitkileriniz bütün güzellikleri ile hayalinizdeki atmosferi verandanıza getirecek.
  4. Dış mekanınıza uygun olacak büyüklükte saksılar seçmeye özen gösterin. Örneğin geniş bir bahçe ya da kapı girişinde minik saksılar yerine büyük, dik, gösterişli saksılarla çok daha etkili bir karşılama alanı yaratabilirsiniz. Unutmayın bazen elinizin altındaki saksılarınız her mekan için uygun olmayabilir. Dekoratif bir çiçeklendirme için kendinize minik bir bütçe oluşturabilirsiniz. Sonuç harika olacak emin olun!
  5. Dış mekan saksı çiçekleri

  6. Dış mekanı çiçeklerle süslemek istiyorsanız saksıların gücünden yararlanın. Farklı boyut ya da tipteki saksıların yarattığı çok katmanlılıktan faydalanarak çiçeklerinizi dikkat çekici kılabilir, sıra dışı bir dış mekan süslemesi oluşturabilirsiniz.
  7. Dış mekan çiçek düzenlemesinde saksılar kadar, saksılara ektiğiniz çiçekler de derinlik ve yükseklik algısını etkileyecektir. Aynı saksı içinde farklı yüksekliklere sahip çiçekleri buluşturarak her bir saksıyı dekoratif bir unsura dönüştürebilirsiniz. Saksılarda alçaktan yükseğe doğru uzanan farklı çiçekler mekana derinlik ve estetik kazandırır.
  8. Dış mekan saksı çiçekleri

  9. Çiçeklerinizin köklerine daima ihtiyaç duydukları kadar su verin. Fazla sulama bitkilerinizin çürümesine neden olur. Altında su boşaltma deliği olan saksılardan kullanmaya özen gösterin. Sulama yaptığınızda saksının altında su sızmaya başladığında sulamayı durdurun. Bitkiniz yeterince sulanmış demektir.
  10. Dış mekan saksı çiçekleri

Bitkilerinizin bakımı ile ilgili daha fazla bilgi için hobitar’ın blog sayfalarını düzenli takip edin.