Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Tehlikeli 7 Ev Bitkisi

Tehlikeli ev bitkileri hangileridir? Küçük bir çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa onların sağlığı ve güvenliği için yetiştireceğiniz bitkilere dikkat etmelisiniz zira kimi bitkiler onlar için büyük bir tehdit oluşturabilir.

İç mekân bitkileri bulunduğu ortamın havasını temizler, mekâna canlılık ve tazelik katar. Evinizin dekorasyonunu bütünleyen ve size enerji veren bitkiler pek çok açıdan size yoldaş olur ancak evinizde küçük çocuk varsa ya da evcil hayvan besliyorsanız yetiştirdiğiniz bitkileri de buna göre seçmeniz gerekir. Zira kimi iç mekân bitkilerine dokunmak ya da onları yemek zehirli olabilir.

İşte iç mekânda çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlikeli ev bitkileri

1

Barış çiçeği

Koyu renk yaprakları, beyaz çiçekleri ile göze hitap eden barış çiçekleri kolay bakım ihtiyaçları nedeni ile de iç mekânların en çok tercih edilen bitkilerinden biridir. Bu güzel bitki yenildiğinde ise insanlar, kediler ve köpekler için zehirlidir. Bu nedenle özellikle evinizde bu bitkiyi yetiştirmek istiyorsanız küçük çocukların ve hayvanların kolay erişemeyecekleri bir yere yerleştirmek gerekir.

tehlikeli ev bitkileri

2

Şeytan sarmaşığı

Yaygın olarak yetiştirilen iç mekân bitkilerinden bir diğeri şeytan sarmaşığıdır. Bulunduğu odayı temizlediğinden iç mekânlar için tavsiye edilir. Ancak evde kedi besliyorsanız bu bitki ile evcil hayvanınızın temas etmesinden kaçının. Kediler şeytan sarmaşığını yediklerinde ağızlarında iltihaplanma ve kusma gibi şikâyetler oluşabilir.

tehlikeli ev bitkileri

3

Sago palmiyesi (Sikas)

Anavatanı Japonya olan bu bitki dış mekânda çok daha hızlı büyümekle birlikte iç mekânlarda da gelişebilir. Odanın havasını temizlediği için de tercih edilir. Ancak bu bitkinin dikenli yaprakları oldukça zehirlidir. Evinizde küçük çocuklarınız varsa ya da kedi, köpek gibi evcil hayvan besliyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu bitki yenildiğinde kusma, ishal hatta karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

tehlikeli ev bitkileri

4

Filkulağı

Parlak ve renkli iri yaprakları nedeni ile iç mekânda hayli hoş bir etki yaratan filkulağı bitkisi, dekoratif bitkilerden biridir. Kadifemsi ve parlak yaprakları nedeni ile çocukların ve canı sıkılan evcil hayvanların ilgisini çekebilen ve yeme isteği uyandıran filkulağını, yetiştirirken dikkat etmek gerekir.

Yaprakların tüketimi şişlik, göz ağrısı, ishal ve kusmaya neden olabilir. Bu bitkiyi yüksek raflarda yetiştirmek çocuk ve hayvanlar için bir önlem olabilir.

tehlikeli ev bitkileri

5

Atatürk Çiçeği

Kimi ülkelerde Noel süslemelerinin başlıca kahramanıdır. Kırmızı parlak ve gösterişli yaprakları ile göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Atatürk çiçekleri, salonların vazgeçilmezidir. Ancak o güzel yapraklar yutulduğunda çocuklar ve özellikle kediler olmak üzere evcil hayvanlar için risk teşkil eder.

Yutulduğunda kusma ve ishal gibi etkilere yol açan bitkinin öz sıvısı ciltte de tahriş ve kızarıklığa yol açabilir. Bu nedenle bitkinizi çocuk ve hayvanların kolay erişemeyecekleri bir yerde tutmalısınız.

tehlikeli ev bitkileri

6

İngiliz (tavan) sarmaşığı

Tavandan asılan saksılarda harika bir görünüm yaratan İngiliz sarmaşığı iç mekânlarda büyülü bir etki yaratır. Ayrıca bulunduğu odanın havasını da temizleme etkisine sahip olan sarmaşığın yapraklarının yenilmesi ise istenmeyen etkilere yol açabilir. Kusma ve ishal gibi etkilerinin yanında yemek borusunun tıkanması, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Bu nedenle bitkiyi, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde yetiştirmek gerekir.

tehlikeli ev bitkileri

7

Sıklamen

Sıklamen, beyazdan kırmızıya kadar parlak renkli çiçekleri ile iç mekânları süsleyen nadide çiçeklerdendir. Son derece popüler olan bu çiçekler çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız içinse tehdit oluşturabilir. Bitkinin yapaklarını yemek zehirli bir etkiye yol açıp, ishal ve kusmaya neden olabilir.

tehlikeli ev bitkileri