Çiçek Soğanı Nasıl Dikilir? Güz Soğanları Dikim ve Bakımı

Çiçek soğanı nasıl dikilir? Güz soğanlarının dikim ve bakımı hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz önerilerimizi siz okuyucularımız için derledik.

Güzellikleri, koku ve görüntüleriyle bizlere eşsiz bir şölen sunan; lale, sümbül, nergis, çiğdem, zambak gibi sonbaharda ekilebilen ve bahar aylarında çiçeklenmeye başlayan soğanlı çiçeklerin sağlıklı büyüyebilmeleri için bazı ekim ve bakım gereklerini yerine getirmek gerekiyor.

Ne zaman dikilmeli?

Lale, sümbül, nergis, çiğdem, zambak gibi çiçek türleri, genelde sonbaharda dikilmelidirler; ancak yaşadığınız yerin iklim koşullarına bağlı olarak dikim zamanında farklılıklar olabilir. Soğuk iklime sahip olan yerlerde eylül ile aralık ayları arasında; ılıman iklime sahip bölgelerde ise ekim, ocak ayları arasında dikilebilirler. İlk dondan hemen sonra, toprağın donmamış olması ve işlenebilir olması kaydıyla, dikim yapılması idealdir. Ancak, ilk don toprağa düşmeden önce de dikim yapılabilir.

Toprak yapısı nasıl olmalı?

Toprağın iyi drene edilmiş olması dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Unutmamak gerekir ki, ne dikersek dikelim her zaman toprağın işlenmiş olması çok önemlidir. Bu sadece dikimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda soğanların yeni köklerinin iyi bir başlangıç yapmalarına da yardımcı olur. Drenajı sağlanmış olması kaydıyla soğanlarınız saksılara da dikebilirsiniz.

Tüm toprak türleri çiçek soğanları için uygundur ancak çiçeklerin bol ve canlı olması ve çürümeden, birkaç yıl üst üste kullanılması isteniyorsa, besin değeri yüksek, fiziksel özellikleri ideal olan hazır torflarla karıştırılmış ortamda yetiştirilmelidirler. Bu bağlamda genel kullanım için hazırlanmış torflar beklentilerinize fazlasıyla cevap verebilecek niteliktedir. Bunun yanında aşırı ıslak toprak problem çıkarabilir. Toprağın dikimden önce iyice çapalanması gereklidir. Killi toprak, üst tabakaya torf veya gübre ilave edilerek uygun hale getirilebilir.

çiçek soğanı nasıl dikilir

Güz soğanlarını nereye dikmeli?

Genellikle bahçenin ya da balkonun herhangi bir yerine (güneşli, gölgeli, yarı gölgeli alanlar, bordürler, teraslar, çitlerin etrafı veya ağaç altlarına vb.) dikilebilirler. Boyları kısa olan soğanların önlerinde görüntülerini kapatacak herhangi bir engel olmaksızın, uzun boylu soğanları ise duvar önlerine veya bordürlerin arka kısmına gelecek şekilde dikilmeleri önerilir.

Dikim derinliği ne kadar olmalı?

Soğanların dikim derinlikleriyle ilgili uygulanan genel kural; soğanın çapının iki katı derinliğe dikilmeleri gerektiğidir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, örneğin soğanın çapı 16 cm ise soğanı 30 cm derinliğe, çapı 5 cm ise yaklaşık 10 cm derinliğe dikmemiz önerilmektedir. Dikim derinlikleri soğan paketlerinin üzerlerinde ayrıca belirtilmektedir. Eğer belirtilen dikim derinliğinden çok daha sığ bir seviyede dikerseniz soğanlarınız kış şartlarına dayanmakta zorlanabilir ve eğer ki belirtilenden çok daha derine dikerseniz de çiçeklenmeyebilir.

Dikim aralıkları ne kadar olmalıdır?

Küçük çaplı çiçek soğanları birbirlerine oldukça yakın, yaklaşık 10’ar cm aralıklarla, daha büyük çaplı soğanlar ise yaklaşık 12-13 cm aralıklarla dikilebilirler. Belirgin bir renk cümbüşü yaratmak istenirse soğanları daha da yakın, hatta birbirlerine neredeyse değecek kadar yakın da dikebilirsiniz, hiçbir sakıncası yoktur.

Çiçek soğanı nasıl dikilir?

Soğanlarınızı dikmeye başlamadan önce birbirlerine uygun aralıklarla yere dizmenizi öneririz. Bir mala veya özel soğan dikim aleti yardımıyla toprakta uygun derinlikte çukur açtıktan sonra, büyüme tarafları yukarı gelecek şekilde (genelde sivri uçları) yerleştirilmelidirler. Daha sonra delikler toprakla doldurulup hafifçe bastırılmalıdırlar.

Eğer çok miktarda soğan dikilecekse, tüm dikim alanını önceden kazarak dikime hazırlamak çok daha pratik olmaktadır. Sonra, dikeceğiniz soğan veya yumruları uygun derinliklere, birbirlerine uygun aralıklarla topraktaki yerlerine yerleştirebilir ve daha sonra da delikleri açarken çıkarttığınız toprakla üzerlerini örtebilirsiniz.

Çiçek soğanı bakımı

Gübreleme

Genel olarak çiçek soğanları ayrıca bir gübrelemeye ihtiyaç göstermezler, zira soğanlı bitkiler kendi gıda rezervlerini bünyelerinde depolarlar. Ancak, daha uzun ömürlü ve daha zengin çiçeklenme için “soğan gübresi” ile çiçeklerinizin daha uzun ömürlü ve daha canlı renkli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Eğer çiçek soğanlarınız birkaç yıl toprakta bırakılacaklarsa, sonbaharda toprağın organik gübre ile beslenmesi önerilir. Bu ilave organik gübre soğanlarınızın gelecek ilkbaharda sağlıklı bir şekilde çiçeklenmeleri için gerekli gücü toplanmasına yardımcı olur. Bu gübreleme her yıl tekrarlanmalıdır.

çiçek soğanı nasıl dikilir

Sulamada püf noktalar

Eğer yağmur yağmıyorsa dikimden hemen sonra soğanlarınızı sulamanız önerilir. Soğanlar ıslak toprakta daha çabuk kök oluşturacaklardır ki bu da bitkinin sonraki gelişimi için çok önemlidir.

Soğanların çiçeklenmeye başlamalarına kadar olan süreçte yağacak olan kış ve ilkbahar yağmurları geri kalan su ihtiyacını gidereceklerdir. Ancak eğer kışın da kuru iklime sahip olan bir bölgede yaşıyorsanız belirli aralıklarla sulamanız gerekecektir. Toprağın kurumasına fırsat vermeyiniz.

Dikim sonrası ihtiyaçları

Yaşadığınız bölge çok soğuk olup sürekli don yaşanıyorsa veya kış şartları çok şiddetliyse ölü yapraklar veya saman ile 10 cm kalınlığındaki bir koruyucu tabaka soğanlarınız donmaktan koruyacaktır. Güz soğanları çok yıllık (Perennial) bitkiler olduklarından toprakta, yerlerinde bırakılabilirler. Böylece bir sonraki sene de çiçeklenebilirler.