Biberiye Çeşnili Tuz (Tuzot) Nasıl Yapılır?

Biberiye çeşnili tuz (tuzot) ile yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Ev yapımı biberiye çeşnili tuz tarifini hemen deneyin.

Yiyeceklerinize gurme lezzetler katmak ya da kendi yetiştirdiğiniz mutfak otlarını değerlendirmek için aromalı /çeşnili tuzlar yapmak harika bir fikir olabilir. Biberiye ve limon çeşnili tuz yapımı tarifi ile yemeklerinize ekstra lezzet katmak çok kolay.
Biberiye dışında fesleğen, Frenk soğanı, maydanoz, kekik veya yetiştirdiğiniz diğer taze mutfak otlarıyla bitkisel tuzlar hazırlayabilirsiniz. Biberiye ile bitkisel tuz yapmak için en güzel lezzet kombinasyonu limon ve sarımsaktır. Biberiye çeşnili tuzu et ve sebze yemeklerine ya da patlamış mısırın üstüne serpebilir, farklı kokteyllerin içine koyabilirsiniz.

Malzemeler:
2-3 dal taze biberiye
1 limon kabuğu rendesi
1 büyük sarımsak (soyulmuş ve dişlerine ayrılmış)
1 su bardağı kosher tuzu (ya da iri taneli başka bir tuz çeşidi)

Hazırlık
• Biberiye dallarını yıkayıp kurulayın ve minik yapraklarına ayırın.
• İri taneli tuzu, biberiyeyi, limon kabuğu rendesini ve sarımsak dişlerini bir mutfak robotuna yerleştirin.
• Biberiye, limon ve sarımsak iyice parçalanıp tuzla bütünleşene kadar mutfak robotunu birkaç kez çalıştırın.
• Tuzu bir tepsiye yayın ve 2-3 saat iyice kurumasını bekleyin.
• Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra biberiye çeşnili tuzunuzu hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. Elde ettiğiniz tuzu bir veya iki hafta içinde kullanmanızı öneririz.
• Bu ev yapımı tuzu şık bir kavanoz içinde hediye olarak da sevdiklerinize götürebilirsiniz. Bu yazı da ilginizi çekebilir.