Bakımı En Kolay Çiçekler, Kolay Çiçek Yetiştirmenin 10 Yolu

Bakımı en kolay çiçekler ile hobi bahçenizi renklendirin! Bu yazımızda evinizde ya da bahçenizde bakımı en kolay çiçekleri sizler için bir araya getirdik.

Komşularınızın bahçeleri renklerle tomurcuklanıp, saksıları çiçekler ile sulanırken sizinki kahverengi ve kurumuş mu görünüyor?

Bildiğiniz gibi bazı çiçekler diğerlerinden daha kolay yetiştiriliyor, sizin komşunuz da büyük ihtimalle bunu biliyor. Bahçe bitkisi yetiştirmenin en kolay 10 yolu listemizi okuyun ve sorunsuz yaz bahçesinin sırrını keşfedin.

Bakımı En Kolay Çiçekler

Ayçiçeği

Çocuklar için yetiştirmesi oldukça kolay. Üstelik kendilerinden daha uzun olan bu bitkileri izlemeyi de seveceklerdir. Öyle ki bazı çeşitleri 4 metre ya da daha fazla uzayabiliyor. Güneşli, korunaklı bir noktada, tohumları düz bir yerdeki toprağa ekin ve onları büyürken izleyin.

 • Toprağı koruyor.
 • Uzun çiçekler için dahi kökleri destekliyor.

Tatlı bezelye

Karşı konulamaz bir koku ve güzellik, kim buna karşı koyabilir? Tatlı bezelyelerin geniş tohumlarının üstesinden gelmek kolaydır fakat eğer ekim sesleri aldatıcıysa, onları ek-yetiştir bitkileri olarak satın alın!

Güneşli bir nokta, destekleyici bir çit ve düzenli sulama; evde yetiştirilebilen kesme çiçeklerin ihtiyaç duydukları her şey bunlardan ibaret.

Sadece farelere, sümüklü böceklere ve salyangozlara dikkat edin – genç filizleri seviyorlar. Mini bir bitki koruma camı ya da kesik bir plastik şişe ile kapatmayı hesaba katın.

Çörek otu

Çörek otu, yetiştirilmesi şaşırtıcı derecede kolay bir bitki. Çıplak toprağın bir parçasına çörek otu tohumu yerleştirin ve kendi kendine büyümeye bırakın. Mücevher gibi çiçekleri ve hassas yaprakları ile çörek otu göründüğünden çok daha sert. Bu hoş bitki çiçekleri soldukça, gelecek yıl için kendi kendine tohumlanacak. Daha kolay ne olabilirdi!

 • Kuru koşullarda tam güneş ve sulama sever.
 • İlkbahar ve yaz aylarında yapılacak ekimler, iki ya da üç kez toplanan çiçek miktarını maksimize eder.

Haseki küpesi

Haseki küpeleri tohumdan yetiştirmek için oldukça kolay bitkilerdir. Bir kere yerini sevdiyse mutlaka tohumlanacak ve yıldan yıla geri döneceklerdir. Böylelikle yeni bitkilerden asla mahrum kalmayacaksınız!

 • Güneş ya da yarı-gölge, nemli ama iyi drene edilmiş toprak sever.
 • Süper dayanıklı, aynı zamanda kayalık bahçeler için de idealdir.

Haseki küpelerini tohumdan yetiştirmek ve yıllar sonra geri dönmek kolaydır. Daha sonra başka bir yere dikmek için haseki küpelerini küçük bir kaba koyarak başlayın. Kurulduktan sonra kendi kendine tohumlanacakları için her zaman, her yıl taze bitkilere sahip olacaksınız. Güneşte ya da yarı gölgede neredeyse her türlü şartı tolere ediyorlar ve güzel bir başlığa benzeyen çiçekleri neredeyse akla gelebilecek her renk kombinasyonunu oluşturabiliyor.

Eschscholzia (Kaliforniya gelinciği)

Sulama yapmaktan hoşlanmıyor musunuz? Kaliforniya gelinciği tam size uygun ve sorunsuz bir bitki. Fakir ve kuru topraktan memnun, bahçenin unutulan köşelerini doldurmak için idealdir.

 • Tam güneş ve iyi drene edilmiş toprak sever.
 • Aşırı sert, kayalık bahçeler için idealdir.

Eğer pek sulama taraftarı değilseniz, Kaliforniya gelinciği bahçenizdeki bitkileri yetiştirmeyi kolaylaştıracaktır. Bu renkli küçük tek yıllık bitki; fakir, kuru toprakta ve tam güneşte gelişir. Böylece bahçenin unutulmuş köşelerini doldurmak için idealdir. Onları sadece çiçeklenmelerini istediğiniz yere serpiştirin ve kendi kendilerine büyümelerine izin verin. Bu sayede her yıl yaz aylarında büyüyecek, zahmetsiz bir renk şöleni yaratacak tohumlar açacak.

Latin çiçeği

Gösterişsiz ve bir o kadar da renkli Latin çiçekleri, bahçe kenarlarında sınırların aşılmasını engelleyecek bir muhafız olarak kullanmak için ideal bir toprak örtüsü. Geniş tohumlarını toprağa ekin fakat son buzlanmanın ertesine kadar bekleyin.

 • Tam güneş, iyi drene edilmiş ve zayıf toprak sever.
 • Salata ya da iştah kabartıcı garnitürlerin içinde tıpkı biberiye çiçekleri gibi kullanıp yemeyi deneyin.

bakımı en kolay çiçekler

Kadife çiçeği

Çocuklar için harika seçimlerden bir diğeri. Tohumları hızlı büyüdüğünden renkli çiçeklerini hızlıca göreceksiniz. Sınır için uzun çeşitleri, yatak ve saksılar içinse küçük olanlarını seçebilirsiniz. Özellikle rüzgar almayan güneşli yerler için kadife çiçeği ideal seçenek oluşturur.

 • Güneşli, bereketli, iyi drene edilmiş toprak sever.
 • Domates bitkisini kara ve yeşil sineklerden korumak için bitkilerin arasında Fransız kadife çiçekleri ekilebilir.

Cesur sardunya

Az bakım, kendi kendine tohumlanma ve bahçenizin sınırları içinde her yerde sizinle. Bazı çeşitler, yabani otları temizlemeyi gerektirmeyen güçlü bir koruma alanına sahip. Yalın köklerden yetiştirmesi de kolay.

 • Verimli, iyi drene edilmiş toprak sever. Kısmi gölgede de mutlu olur.
 • İlk çiçekleri kırpmak çiçeklenmeyi teşvik ediyor ve bitkinin daha süslü olmasını sağlıyor.

Cesur sardunya güvenli oluşu, düşük bakımı ve yıllar boyu sizinle birlikte olmasıyla oldukça gözde bir bitki. Onları tohumdan yetiştirmek zor değil fakat yine de daha kolay olan yalın köklerden yetiştirebilirsiniz.

Küpe çiçeği

Ek-yetiştir bitkileri arasında yetiştirmesi kolay, sepetlere ve saksılara renk vermek için ideal bitkilerdir. Gür bir büyümeyi teşvik etmek için her genç küpe çiçeğinin kökünün ucunu iki parmağınız arasında sıkıştırın.

 • Nemli ama yarı-gölgede iyi drene edilmiş, verimli toprağı sever.
 • Küpe çiçeklerinin meyveleri yenebilir ancak her zaman çok tatlı değildir! İğneli orman meyveleri bazı durumlarda, örneğin reçelde onları tatlandırmak için kullanılır.

Ek-yetiştir bitkilerini yetiştirmek oldukça kolay, üstelik asılı sepetleri ve saksıları renklendirmek için de en ideal bitkiler. Küpe çiçekleri, dikine büyüyerek her türlü şekle bürünür, hatta tırmanan küpe çiçeği ‘Lady Boothby’ı gösterişli bir ekranda izleyebilirsiniz.

bakımı en kolay çiçekler

Hercai menekşe

Kiraz-yüzlü hercai menekşeler çekiciliği ile öne çıkıyor. Tohumdan ya da ek-yetiştir bitkilerden yetiştirmesi kolaydır. Kış ya da yaz renkleri elde etmek için büyütebilirsiniz ancak daha fazla çiçeklenmeyi teşvik eden kurumuş çiçekleri aklınızdan çıkarmayın. İster kış isterseniz yaz renkleri için yetiştirin solmaya devam eden çiçekler, daha fazla renkli çiçeklenmeyi destekleyecektir.

 • Tam güneş ya da benekli gölgede, zengin, bereketli, nemli toprak sever.
 • Ortaya çıkan tüm tohum başlarını kesin. Çünkü eğer hercai menekşeler tohuma giderse, daha fazla çiçek üretmeyecekler.

bakımı en kolay çiçekler