Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir? Aloe Vera Bakımı

Aloe vera nedir? Faydaları nelerdir? Aloe vera bakımı hakkında tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda okuyabilirsiniz. Cilde, saçlara ya da sindirim sistemine faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bitki aloe vera’yı yakından tanıyın. Aloe vera bitkisinin faydaları, nasıl yetiştirildiği ve kullanıldığı gibi merak ettiğiniz her şeyi bu metinde bulacaksınız.

Güneş kremi, nemlendirici, sabun, şampuan, tıraş kremi ve diğer kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra meyve suyu yapımında dahi kullanılan aloe vera bitkisi adeta altın çağını yaşıyor. Herkes birbirine bu bitkiyi ve içerdiği o mucizevi yeşil jeli tavsiye ediyor. Üzerinde aloe vera yazan tüm ürünler kapışılırken evinde kendi aloe vera bitkisini yetiştiren ya da yetiştirmek isteyenlerin sayısı ise hiç azımsanmayacak ölçüde. Gelin herkesin gözdesi olan bu bitkiyi yakından tanıyalım: Aloe vera bitkisinin faydaları ve nasıl yetiştirildiği gibi öğrenmek isteyeceğiniz her şey bu satırlarda gizli.

Aloe vera nedir? Nereden gelir?

Aloe vera nedir

Dikenli, etli bir yapısı olan aloe vera Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropik iklimlerde doğal olarak yetişen bir bitki türüdür.

Aloe vera, şifa verici özellikleri ile en az 6 bin yıldır biliniyor, hatta kimi medeniyetlerde “ölümsüzlük bitkisi” olarak da anılıyordu. Hintliler, Çinliler, Meksikalılar ve Kuzey Amerikalılar da dahil olmak üzere aloe verayı şifa bulmak için kullanan pek çok medeniyetten söz etmek mümkün.

Aloe bitkisinin 300’den fazla türü var, ancak Aloe barbadensis (aka aloe vera), en iyi bilinen, sağlık ve güzellik dünyasında iyileştirici özellikleri nedeniyle en çok kullanılan türüdür. Binlerce yıldır bu mucize bitki ve içeriğindeki jel, yaraların iyileşmesinde, hemoroit ve yanık tedavilerinde kullanılıyordu. Ancak aloe’nın arkasında şimdilerde dev bir endüstri var. Eczanelerden market raflarına kadar pek çok farklı alanda, güzellik ya da şifa bulmak için aloe vera içeren ürünler satılıyor.

Aloe vera nasıl kullanılır?

Aloe vera nedir

Aloe vera bitkisinin tıbbi olarak yararlı iki kısmı olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak; yaprakları kesildiğinde içindeki berrak jelden söz edebiliriz. Bitkinin özütü olan bu jel, yanıklar ve çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için cilde sürülerek kullanılır. Bu jelden elde edilen ürünler ise sıvı, krem veya kapsül şeklinde de tüketilebilir.

Bitkinin ürettiği ikinci maddeye aloe lateks denir. Bu, bitki yaprağının hemen dış kısmında bulunan sarı renkli hamurdur. Aloe lateksinin müshil özelliklerinin olduğu bilinir ve genellikle kabızlığın tedavisi için ağızdan alınır. Bunun dışında son trentler arasında aloe vera suyu ve bu suyla yapılan meyve sularının tüketimi yönündedir.

Aloe Vera’nın potansiyel sağlığa faydaları nelerdir?

Aloe vera nedir

Aloe vera’nın sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılan faydaları şöyledir:

• Sindirime yardımcıdır; Aloe lateksi, aloe vera’ya müshil özelliklerini veren ve kabızlığın tedavisine yardımcı olabilecek bir antrakinon olan aloin içerir.
• Sedef hastalığı ve sivilce gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Aloe kremleri cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalarda kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu görülmüş.
• En yaygın bilinen faydalarından biri de güneş yanıklarının etkisini yatıştırmasıdır. Ciltle ilgili diğer bir faydasının ciltteki kesik ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olmasıdır.
• Öte yandan yapılan araştırmalar aloe veranın mide ekşimesi, mide gazı, kusma, reflü gibi mide rahatsızlıklarının semptomlarının azaltılmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.
• Diğer bir bilimsel çalışma ise iki hafta boyunca her gün, iki çorba kaşığı aloe vera suyu içildiği, tip 2 diyabet hastaları arasında kan şekeri seviyesinin düşürülmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmaya katılanların trigliserit seviyelerinin de düzeldiği gözlenmiş.
• Antioksidanlar açısından zengin olan aloe, A vitamini , C vitamini ve E vitamini ve sekiz temel amino asit içerir. Yapılan bazı çalışmalarda aloe’nin yaşlanma karşıtı etkisi olduğu da tespit edilmiş.
• Aloe vera bitkisinin jelinin doğduran saç diplerine sürüldüğünde de saçı beslediği ve parlattığı yönünde deneyimlerden söz ediliyor.

Aloe vera’nın yan etkileri ve sağlık riskleri

Aloe jeli (genellikle kremlerde ve nemlendiricilerde bulunan bitkinin bir kısmı) genellikle güvenlidir ve topikal olarak uygulandığında cildi iyileştirmede yardımcı olabilir.

Aloe lateksinin ağızdan alınması ise kimi zaman kramp ve ishale yol açtığı biliniyor. Ve sindirime fayda eden diğer ilaçların etkisini azaltabildiği söyleniyor. Bunun yanında uzmanlar; Aloe lateksinin birkaç gün boyunca, günde sadece 1 gram bile ağızdan alınmasının böbrek hasarına neden olabileceği ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Ayrıca kan şekeri seviyesini düşürme etkisi olduğundan tip 2 diyabetli kişilerin aloe latekslerini kullanırken mutlaka doktorlarına danışması tavsiye ediliyor.

Evde aloe vera nasıl yetiştirilir?

Aloe vera nedir

Size iyi bir haberimiz var, Aloe vera evde de rahatça yetiştirebileceğiniz bir bitki. Kuru, sıcak iklimleri tercih eden aloe vera’nın her gün sulanması gerekmez. Bitki kuraklık sevdiği için sulamayı unutmanız unut için hemen soruna yol açmaz. Bitkiyi sularken toprağını su içinde bırakmamaya dikkat edin. Dış mekânda yetiştiriyorsanız yağmurlardan etkilenmemesini sağlayın. Hafif nemli bir toprağa sahip olması bitki için yeterlidir.

Tropikal iklimlerde en fazla bir iki aya kadar büyüyen Aloe vera bitkileri güneş aldığından daha hızlı büyür. Ama farklı ortamlara adaptasyonu yüksek olan aloe vera, hiç güneş almayan bir ortamda da yaşamayı sürdürür.

Aloe vera bitkisini fazla rüzgâr olan bölgelerden uzak tutmalısınız. Eğer iç mekânda aloe vera yetiştiriyorsanız ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemeli. Kapı ağzı veya pencere gibi rüzgâr girişi olan bölgelerden aloe vera çiçeği uzak tutulmalı.
Arada bir bitkinizi gübrelemeyi unutmayın. Toprağının vitaminsiz ve kalitesiz olması aloe vera çiçeğinin gelişimine engel olabilir.